27 листопада 2018 року

    27 листопада 2018 року на базі Житомирського базового фармацевтичного коледжу одночасно з проведенням семінару для відповідальних осіб за підготовку і проведення ДПА у формі ЗНО–2019 відбулося засідання обласної методичної секції заступників директорів з навчальної роботи на тему: «Безперервна освіта педагога за індивідуальною освітньою траєкторією».
    Про підсумки проведення ЗНО – 2018 у Житомирській області розповіла Марцева Л.А., заступник директора Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти та ознайомила присутніх з особливостями проведення ЗНО 2019 року.
    З великим інтересом учасники зібрання сприйняли виступ Пастовенського О.В., проректора з науково-методичної роботи ЖОІППО, доктора педагогічних наук. Він переконливо довів, що підвищення професійної компетентності викладача неможливе без послідовного та систематичного використання інноваційних моделей здійснення безперервної освіти педагога.
    На підтвердження важливості вказаної діяльності присутні висловили позитивні погляди щодо ролі самоосвіти та використання сучасних технологій професійного зростання викладача.

15 листопада 2018 року

    Відповідно до плану роботи Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області 15 листопада 2018 року на базі ДПТНЗ «Радомишльський професійний ліцей» у формі навчально-практичного семінару проведено засідання обласної методичної секції педагогічних працівників харчової промисловості, торгівлі, громадського харчування, плодоовочівництва та дослідницьких професій на тему: «Оновлення комплексного методичного забезпечення предметів і професій», в якому взяли участь 26 представників з 14 закладів.

    Учасників зібрання привітала та презентувала заклад директор Затолюк Леся Йосипівна.
    Методист Бичківська О.В. та голова фахової методичної комісії ліцею Кондратенко К.В. презентували систему роботи працівників ДПТНЗ «РПЛ» з удосконалення комплексного методичного забезпечення предметів і професії «Кухар; пекар» за рахунок впровадження інноваційних педагогічних та виробничих технологій в освітній процес.
    Методист навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області Малінкіна Н.П. розповіла про особливості упровадження СП(ПТ)О, заснованих на компетенціях, з професій відповідного напряму підготовки (на прикладі СП(ПТ)О з професій «Офіціант» та «Продавець продовольчих товарів» (проект)), а викладач ДНЗ «ЖВПТУ» Яценко Л.В. − з упровадження в училищі навчальних модулів ОФ-3.1 і ОФ-3.2 і професійних компетентностей та загальнопрофесійних компетентностей ЗПК-4, ЗПК-7 з професії «Офіціант».
    Учасники секції оглянули оновлену навчально-матеріальну базу закладу, ознайомилися з виставкою комплексного методичного забезпечення предметів і професії, відвідали відкритий урок; позаурочний захід та майстер-клас, які отримали високу оцінку присутніх:
- відкритий урок-гра «Кулінарна мандрівка на потязі знань» з предмета «Технологія приготування їжі з основами товарознавства». Тема «Технологія приготування заправних супів: борщів, капусняків, розсольників» (викладач Кондратенко К.В.);
- відкритий позаурочний захід «Мелодія моєї професії» (майстер виробничого навчання Патласова В.І. і класний керівник Голумбйовський І.С.);
- майстер-клас з приготування стейків (майстер виробничого навчання Ястребцева Олена Василівна і шеф-кухар ресторанів Радомишля Голумбйовський Роман, колишній випускник ліцею).
    Інновації з удосконалення КМЗ фахових предметів і професій презентували викладачі ДНЗ «ЦСО м. Житомира» Люх С.В. і Синюшко В.М. та майстер виробничого навчання Житомирського професійного ліцею легкої промисловості Ященок Н.В., а методичні рекомендації Кулініч Л.М. щодо виконання дипломних (творчих) робіт з професії «Кухар; офіціант» − майстер виробничого навчання ДНЗ «МПЛ» Марценюк К.Г.
    З оглядом новин фахової літератури, періодичної преси ознайомили присутніх викладачі ДНЗ «ЖВПТУ» Яценко Л.В. та Осінська Т.В, керівник секції.

    Засідання завершилось підведенням підсумків роботи навчально-практичного семінару та завданнями членам методичної секції на проведення наступного засідання у формі творчої майстерні у березні 2019 року.

24 жовтня 2018 року

    24 жовтня 2018 року на базі ПТУ №12 м. Бердичева відбулося засідання обласної методичної секції педпрацівників легкої промисловості та побутового обслуговування населення на тему: «Упровадження сучасних виробничих технологій в освітній процес професійної підготовки кваліфікованих робітників».


    Засідання проходило у формі семінару-практикуму, в якому взяли участь 10 працівників із 5 ПТНЗ області. Колектив навчального закладу забезпечив належні умови для ефективного проведення засідання. В.о.директора училища (Мохорт С.С.) ознайомила присутніх з системою роботи навчального закладу.
    Систему роботи фахової методичної комісії ПТУ №12 м. Бердичева презентувала її голова Пашкіна Г.П.
    Досвідом упровадження СП(ПТ)О, заснованих на компетенціях з професій швейного виробництва поділилась Булах О.І., майстер виробничого навчання ДНЗ «Центр сфери обслуговування м. Житомира».
    З питанням «Співробітництво ПТНЗ з роботодавцями: інноваційні шляхи розвитку соціального партнерства» слухали Башинську В.М., майстра виробничого навчання ДНЗ «Малинський професійний ліцей».
    Про оновлення змісту професійного навчання шляхом упровадження новітніх виробничих технологій в освітній процес ознайомили Алексейчук Н.Б., майстер виробничого навчання ДНЗ «Новоград-Волинське вище професійне училище» та Кушнірук І.П., майстер виробничого навчання ДНЗ «Центр сфери обслуговування м. Житомира».
    Присутні відвідали та обговорили бінарний урок виробничого навчання на тему: «Виконання вологотеплових робіт» (Студзінська В.П., майстер в/н, Пашкіна Г.П., викладач спецдисциплін ПТУ №12 м. Бердичева).
    Майстром виробничого навчання ПТУ №12 м. Бердичева Мацюк О.В. був проведений майстер-клас на тему: «Друге життя старим речам».
    Члени секції відвідали позаурочний захід на тему «Театралізована мініатюра» (Гусар О.Л., керівник гуртка), від якого отримали приємні враження.
    Позитивним емоційним завершенням секції стала екскурсія до ПАТ «Бердичівська фабрика одежі», яка спеціалізується на виготовленні чоловічих костюмів для виробників з Франції, Англії та Туреччини.

25 жовтня 2018 року

    Відповідно до плану роботи навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області 25 жовтня 2018 року на базі Центру професійно-технічної освіти м. Житомира у формі круглого столу проведено засідання обласної методичної секції педагогічних працівників з предметів і професій соціального та економічного напрямків на тему: «Оновлення комплексного методичного забезпечення предметів і професій соціального та економічного напрямку», в якому взяли участь 20 представників з 16 закладів.


    Учасників зібрання привітала та презентувала заклад заступник директора Любченко Л.В.
    Голова фахової методичної комісії Центру Федорко Н.М. презентувала систему роботи працівників МК Центру з удосконалення комплексного методичного забезпечення предметів і професії соціального та економічного напрямку за рахунок впровадження інноваційних педагогічних та виробничих технологій в освітній процес.
    Методист навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області Малінкіна Н.П. розповіла про особливості упровадження СП(ПТ)О, заснованих на компетенціях, з професій відповідного напряму підготовки (на прикладі СП(ПТ)О з професій «Оператор поштового зв’язку», «Продавець продовольчих товарів» та 11 інш.
    Учасники секції оглянули оновлену навчально-матеріальну базу закладу, ознайомилися з виставкою комплексного методичного забезпечення предметів і професій, відвідали відкриті бінарний урок і захід, які отримали високу оцінку присутніх:
    - відкритий урок з предмета «Інформаційні технології» і виробничого навчання (вступний інструктаж) з професії «Секретар керівника (організації, підприємства, установи); оператор комп'ютерного набору». Тема «Складання і оформлення довідок. Загальні відомості про Інтернет. Хмарні технології як сервіси мережі Інтернет» (викладач Федорко Н.М. і майстер виробничого навчання Круковська Г.Л.);
    - відкритий захід «Битва розумів» (майстри виробничого навчання Гриша Л.А. і Круковська Г.Л.).
    Інновації з комплексного методичного забезпечення предмета «Основи галузевої економіки і підприємництва» презентувала викладач Житомирського професійного ліцею легкої промисловості Денисюк Л.А., а методичні рекомендацій щодо виконання дипломних (творчих) робіт з професії «Офісний службовець (бухгалтерія); оператор комп'ютерного набору» − Степанчук А.М. (Овруцький професійний ліцей).
    Засідання завершилось підведенням підсумків роботи круглого столу та завданнями членам методичної секції на проведення наступного засідання у формі вебінару.

18 жовтня 2018 року

    18 жовтня 2018 року на базі ДНЗ «Бердичівське вище професійне училище» в рамках обласної методичної секції педагогічних працівників механізації сільського господарства проведено навчально-практичний семінар на тему «Удосконалення освітнього процесу підготовки кваліфікованих робітників для сільськогосподарської галузі».
    Відкрила семінар методист НМК ПТО Колчик О.Г., яка зосередила увагу членів секції на особливостях організації освітнього процесу підготовки робітників для с/г галузі в сучасних умовах.
    Директор ДНЗ «БВПУ» Поліщук Т.П. ознайомила учасників семінару з роботою навчального закладу, зупинившись зокрема на співпраці із замовниками робітничих кадрів, роботодавцями, іншими соціальними партнерами.

    Презентацію роботи фахової методичної комісії ліцею провів її голова, викладач ДНЗ «БВПУ» Цегельник М.С.
    Під час роботи навчально-практичного семінару були розглянуті та обговорені питання:
- Особливості організації освітнього процесу щодо впровадження в навчальний процес закладів професійної (професійно-технічної) освіти стандартів, заснованих на компетентностях, з окремих професій сільськогосподарського напряму.
- Особливості розробки та реалізації робочих навчальних планів з професії «Слюсар з ремонту сільськогосподарський машин та устаткування» за стандартом професійної (професійно-технічної) освіти, заснованим на компетентностях.
- Комплект навчально-програмної документації з професії «Слюсар з ремонту сільськогосподарський машин та устаткування» за стандартом професійної (професійно-технічної) освіти, заснованим на компетентностях.
- Організація та проведення професійно-практичної підготовки з професій сільськогосподарського спрямування, навчання за якими здійснюється за стандартами, заснованими на компетентностях.
- Освітня програма - як єдиний комплекс освітніх компонентів, спланованих і організованих для досягнення визначених результатів навчання.
    В рамках підготовки до атестації педагогічних працівників було заслухано та схвалено презентації, доповіді, повідомлення (власні портфоліо) педагогічних працівників, які атестуються у 2019 році:
1. Дуднік Я.В. – майстер в/н ЛПЛ «Організація активної діяльності учнів на уроках в/н з використанням між предметних зв’язків».
2. Демчук А.М. - майстер в/н ЛПЛ «Організація та методика в/н».
3. Мясніков І.В. – викдадач ЛПЛ «Координація пізнавального процесу, підвищення творчої активності і кваліфікації відповідно до нововведень та інновацій».

    З доповідями та повідомленнями виступили педагогічні працівники:
- Цегельник М.С. – викладач ДНЗ «БВПУ».
- Мясніков І.В. – викладач ЛПЛ, керівник секції.
- Колчик О.Г. - методист НМК ПТО.
- Березовський Ю.М. – майстер в/н ЦПТО м. Житомира.
- Іщенко Д.П. – викладач АПЛ.
- Лісовець В.О. – майстер в/н АПЛ.
- Фурзіков В.О. – майстер в/н ДНЗ «БВПУ».
- Ліпінський Р.М. – майстер в/н КПАЛ.

    Члени секції відвідали та обговорили відкриті уроки:
1. Бінарний урок теоретичного та виробничого навчання. Предмет «Сільськогосподарські машини», професія «Тракторист-машиніст с/г виробництва, категорія А2», гр. № 26ТС, 3 курс. Викладач Козиренко Ю.П., майстер в/н Дердела П.В.
    Урок проводився за допомогою сучасної іноземної техніки: колісного трактора Challenger МТ665С та борони дискової Atlas з використанням інноваційних виробничих та навчальних технологій.
    Члени секції вирішили взяти до уваги та використовувати в своїй діяльності кращі напрацювання педагогічних працівників області в сфері підготовки робітників для сільськогосподарської галузі.

18 жовтня 2018 року

    18 жовтня 2018 року на базі на базі ДПТНЗ «Радомишльський професійний ліцей» відбулося засідання обласної методичної секції викладачів предметів гуманітарної підготовки на тему: «Шляхи формування ключових і предметних компетентностей учнів на уроках предметів освітньої галузі «Мови і літератури» засобами інноваційного змісту і технологій освіти в умовах ПТНЗ».

    Відповідно до плану роботи секції цього ж дня на базі закладу відбулося урочисте відкриття ІX Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка для учнів закладів професійної-технічної освіти області. Виховний захід на тему: «Україна в моєму серці» (І.І.Гльоза ), засвідчив зацікавленість і викладачів, і учнів у сприянні підвищенню рівня загальної мовної культури, вихованню почуття гордості за свій народ, любові до рідного краю.

    Під час роботи секції учасники відвідали та обговорили відкриті уроки:
- урок української літератури на тему:«Письменник, учений, громадський діяч І.Я. Франко» (В.М.Михальченко);
- бінарний урок з англійської мови та зарубіжної літератури на тему: « В. Шекспір «Гамлет». «Чи бути, чи не бути?»: філософська проблематика трагедії. William Shakespeare. His Life and Works».( О.В.Бичківська , Н.М.Маліцька ).
    У роботі секції та педагогічної студії взяла участь директор закладу Затолюк Л.Й.
    До уваги членів секції гуманітарних дисциплін було запропоновано питання, що стосуються теми «Форми, методи і прийоми забезпечення результативності уроку в системі ПТО (в умовах впровадження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти у закладах професійної (професійно - технічної) освіти) з предметів гуманітарного циклу». Матеріали презентацій теми готували: Маліцька Н.М., Бичківська О.В. ( ДПТНЗ «РПЛ»), СидорчукЛ.Д. (ЖППЛ), Івахно В.Л. (ТПЛ), Юшкова Т.І. (ЦПТО м.Житомира), Волошин В.М.(БПЛ), Шастун О.П. (ЛПЛ).
    Було прийнято рішення продовжити опрацювання матеріалів теми під час засідань МК закладів.

    Відвідування історико-культурного комплексу, замку-музею «Радомисль» та музею «Флори і фауни» були приємним і корисним завершенням робочої програми секції.

17 жовтня 2018 року

    17 жовтня 2018 року на базі Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області було проведено вебінар для викладачів природничих дисциплін (у рамках обласної методичної секції) на тему: «Ключові компетентності є основа для успішної самореалізації учня – як особистості, громадянина і фахівця».

    Про методичні рекомендації щодо вивчення природничих дисциплін у 2018/2019 навчальному році розповіла Ревут В.В., керівник секції.
    Висвітлили зміст ключових компетентностей і навчальних ресурсів для їх формування з предметів:
- «Хімія» (10 клас, рівень стандарту) – Бойко В.А., викладач Баранівського професійного ліцею;
- «Біологія і екологія» (10 клас, рівень стандарту) – Дукмас В.В., викладач Любарського професійного ліцею;
- «Географія» (10 клас, рівень стандарту) – Гризовська О.В., викладач ДНЗ «ЦСО м. Житомира».
    З переліком навчальної літератури, рекомендованої МОН України для вивчення предметів ознайомила Ревут В.В., керівник секції.

11 жовтня 2018 року

    11 жовтня 2018 року на базі ЦПТО м. Житомира в рамках обласної методичної секції педагогічних працівників автомобільного транспорту проведено навчально-практичний семінар на тему «Підвищення якості професійної підготовки учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти з професій автомобільного транспорту».
    Відкрила семінар методист НМК ПТО Колчик О.Г., яка зосередила увагу членів секції на особливостях організації освітнього процесу підготовки водіїв транспортних засобів в сучасних умовах.
    Презентацію роботи фахової методичної комісії ліцею провів її голова, майстер в/н Костриця Ю.А.
    Під час роботи навчально-практичного семінару були розглянуті та обговорені питання:
- Особливості організації та проведення екзамену з практичного водіння в сервісних центрах МВС у 2018 році;
- Особливості організації та проведення лабораторно-практичних робіт за темами 1-7 та 8-11 предмету «Правила дорожнього руху»;
- Вивчаємо питання «Керування автомобілем у темну пору доби і в умовах недостатньої видимості» теми № 1 «Основи безпечного керування автомобілем» предмету «Основи безпеки дорожнього руху та перша медична допомога при ДТП»;
- Відвідування та обговорення відкритих уроків теоретичного та виробничого навчання, індивідуального водіння;
- Додаткове питання: «Розгляд проекту Стандарту професійної (професійно-технічної) освіти з професії «Водій АТЗ» - 2018 р.
    З доповідями та повідомленнями виступили педагогічні працівники:
- Пасічник А.В. – викладач ЖППЛ, керівник секції;
- Андрощук В.В. – майстер в/н ГВПУНТ;
- Цегельник М.С. – викладач ДНЗ «БВПУ»;
- Цьомик П.В. – викладач ЦПТО м. Житомира;
- Павлушко А.С. – майстер в/н АПЛ;
- Назаренко А.А. – викладач ТПЛ;
- Колчик О.Г – методист НМК ПТО у Житомирській області.
    Члени секції відвідали та обговорили відкриті уроки:
1. Урок теоретичного навчання, предмет – «Правила дорожнього руху», тема – «Обгін», І курс навчання (ТУ – 1 рік), гр. №16, професія «Слюсар з ремонту КТЗ. Водій АТЗ, категорія «С», викладач – Худяков О.М.
2. Урок індивідуального водіння з професії «Водій АТЗ, категорія «С», тема – «Водіння по дорогах з малою інтенсивністю руху», курс ІІ (ТУ -1,5), гр. № 26, професія «Машиніст крану автомобільного. Слюсар з ремонту КТЗ. Водій АТЗ, категорія «С», майстер в/н Сергійчук П.Є.
    На уроках теоретичного та виробничого навчання широко застосовувались інноваційні виробничі та навчальні технології.
    Члени секції вирішили взяти до уваги та використовувати в своїй діяльності кращі напрацювання педагогічних працівників області в сфері підготовки робітників для автомобільного транспорту.

11 жовтня 2018 року

    11 жовтня 2018 року на базі ДНЗ «Центр сфери обслуговування м. Житомира» відбулося засідання обласної методичної секції викладачів суспільствознавчих дисциплін. Засідання пройшло у формі методичного діалогу на тему «Навчання історії: шляхи якісної реалізації загальної мети повної загальної середньої освіти». В роботі взяли участь 22 викладачі історії.

    Колектив навчального закладу забезпечив належні умови для ефективного проведення засідання. Відповідно до плану учасники зібрання були ознайомлені з інструктивно-методичними матеріалами щодо вивчення суспільствознавчих дисциплін у 2018-2019 навчальному році, особливостями підготовки, проведення ДПА у формі ЗНО, оглянули методичні розробки та комплексно – методичне забезпечення суспільних дисциплін.
    Про форми, методи роботи, методичні рекомендації щодо якісної реалізації нових програм «Історія України», «Всесвітня історія», розповіла присутнім Огієнко О.В. (ДНЗ «ЦСО м.Житомира).
    Велика увага приділена інтегрованому курсу «Громадянська освіта», введеному з 2018-2019 навчального року до Типових навчальних планів. Викладач Ярмолюк Ю.В. (ДНЗ «ЦСО м.Житомира), наголосила на тому, що зміст громадянської освіти передбачає інтеграцію соціально-гуманітарних знань та орієнтацію на розв’язання практичних проблем, інтегративних громадянознавчих знань.Ружанцева Г.С. (ДНЗ «БВПУ»), зосередила увагу присутніх на ключових моментах: озброєння учнівської молоді компетентностями, необхідними для участі в житті суспільства на всіх рівнях, здатність реалізовувати свої права й свободи. Поділилась також своїми напрацюваннями з питання методики вивчення нового предмета Поліщук Н.К. (ГВПУНТ).
    Жвавим обговоренням супроводжувався виступ Павлової Л.А., викладача БПБЛ, щодо формування навчально-плануючої документації суспільствознавчих дисциплін відповідно до нових програм.
    До проблеми якісної підготовки учнів до ДПА у формі ЗНО привернули увагу учасників методичної секції Домославська Н.В. (ОПЛ), Іщенко О.А. (ППЛ).
    Методист НМК ПТО у Житомирській області Ковальчук Т.О. ознайомила присутніх з подіями історичного календаря на 2018-2019 навчальний рік.
    Члени методичної секції відвідали відкритий урок з предмета «Громадянська освіта» на тему «Права дитини» (викладач Ярмолюк Ю.В.) та засідання предметного гуртка «Етнічна мозаїка Житомирщини» (Огієнко О.В). Обидва навчальні заняття були проведені на високому науково-методичному рівні.
    На завершення Кондратюк О.Б., методист ДНЗ «ЦСО м.Житомира, презентувала діяльність навчального закладу щодо удосконалення майстерності викладачів в умовах сучасного розвитку професійної (професійно-технічної) освіти.

10 жовтня 2018 року

    10 жовтня 2018 року на базі Любарського професійного ліцею відбулося засідання педагогічних працівників в рамках роботи обласної методичної секції викладачів предмета «Захист Вітчизни». Тема: Мотивація навчальної діяльності здобувачів професійно-технічної освіти.
    Презентацію навчального закладу провів директор ліцею Гнатишин В.В. Відкриті заходи на тему «Сучасні форми та методи організації освітнього процесу» презентувала методист ліцею Лавренюк Т.К.. Відкриті уроки проводили викладачі предмета Кучерук Н.М. та Зав’язун М.О.

    Після обговорення відкритих уроків практичний психолог ліцею Гадомська І.О. довела до відома присутніх інформацію на тему «Профілактика та вирішення конфліктів під час навчально-виховного процесу за допомогою технології «медіації». Ознайомлення з інформаційними матеріалами Міністерства освіти і науки України щодо завдань на 2018-2019 н.р. провів керівник секції Шабаянц С.А., який ознайомив присутніх з методичними рекомендаціями МОН України щодо викладання Захисту Вітчизни у 2018/2019 навчальному році (лист МОН України від 03.07.2018 №1/9-415).
    Голова методичної комісії викладачів загальноосвітніх предметів ліцею презентувала систему роботи предметної методичної комісії навчального закладу.

10 жовтня 2018 року

10 жовтня 2018 року на базі Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області було проведено вебінар для викладачів інформатики та інформаційних технологій (у рамках обласної методичної секції) на тему: «Інноваційні освітні системи та технології в контексті сучасних тенденцій розвитку освіти».

         Сербин Б.В., керівник секції, ознайомив із особливостями впровадження нової навчальної програми вибірково-обов’язкового предмета «Інформатика» для 10-11 класів (рівень стандарту).
    Blended education (комбіноване, змішане навчання) як нову форму організації ІКТ освіти, презентувала Канюка А.М., викладач ДНЗ «Малинський професійний ліцей».
    Яткевич Л.П., викладач Любарського професійного ліцею ознайомила присутніх із lifelong learning - освітньою системою із забезпечення рівного доступу до якісної освіти впродовж життя.
    Питання сервісів Google в освітньому просторі педагогічного працівника та здобувача освіти висвітлив Талавера М.А., викладач Турчинівського професійного ліцею.
    Євгеньєва А.Л., методист НМК ПТО у Житомирській області, проаналізувала хід реалізації обласного проекту «Мультимедійний простір професійної освіти».
    Матеріали секції знаходяться на скринці за електронною адресою для спільного користування та обміну інформацією обласної секції викладачів інформатики та інформаційних технологій.

09 жовтня 2018 року


    09 жовтня 2018 року в Головинському ВПТУ НТ відбулося засідання методичної секції голів методичних комісій класних керівників та вихователів ПТНЗ області на тему «Проведення інформаційно-освітніх заходів у навчальних групах, учнівському гуртожитку щодо питань запобігання і протидії насильству і торгівлі людьми». Засідання було проведене в формі семінару-практикуму.

    Чистякова В.П., методист НМК ПТО, наголосила на актуальності питання щодо насилля та торгівлі людьми. Адже стаючи в сім'ях жертвами насильства, діти нерідко покидають сім'ї, опиняються на вулиці, де можуть стати об'єктами купівлі-продажу. В Україні встановилась досить небезпечна ситуація, пов'язана з поширенням торгівлі людьми, зокрема дітьми.
    Керівник секції Гнетецька М.В. ознайомила присутніх із нормативно-правовими документами, які забезпечують організацію роботи з попередження запобігання насильству та торгівлі людьми серед учнів системи професійно-технічних навчальних закладів.
    Про різновиди та ознаки насильства щодо дітей доповіли голова методичної комісії ЖПЛЛП Котенко Н.П. та вихователь гуртожитку АПЛ Семеняка Н.В. Високу зацікавленість викликав виступ голови методичної комісії ДНЗ НВВПУ Музики С.Ю. про наслідки насильства та дії педагогічних працівників при виявленні його ознак.
    Соціальний педагог ГВПУ НТ та практичний психолог ДНЗ «ЦСО м. Житомира» Вдовенко Д.О. поділилися досвідом проведення соціально-педагогічної роботи у сфері протидії торгівлі людьми та попередження насильства.
    Загострила свою увагу на реалізації заходів щодо запобігання та формування ненасильницьких моделей поведінки серед учнівської молоді голова методичної комісії ППЛ Змієвська М.В. Про технологію взаємодії навчального закладу з громадськими організаціями щодо профілактики торгівлі людьми доповіли голови методичних комісій ЦПТО м. Житомира Завадська Н.В та ОПЛ Шевчук Л.В.
    Голова методичної комісії ГВПУ НТ Солякова Т.В. презентувала присутнім досвід роботи методичної комісії класних керівників і вихователів.

    Високу оцінку отримав відкритий виховний захід на тему «Сучасне рабство», підготовлений педагогічними працівниками та учнями навчального закладу.

3 жовтня 2018 року

    03 жовтня 2018 року на базі державного навчального закладу «Новоград-Волинське вище професійне училище» відбулося засідання обласної методичної секції заступників директорів з навчально-виховної роботи ЗПТО. На розгляд було винесено питання превентивного виховання учнівської молоді ПТНЗ у сучасних умовах. Засідання пройшло у формі інтерактивного заняття з елементами тренінгу та майстер-класу, в якому взяли участь 21 заступник.
    Огляд по першому питанню порядку денного про сучасні погляди на превентивне виховання в новій українській школі підготували заступники директорів із НВР ГВПУНТ І.А.Янович та ДНЗ «МПЛ» Л.М.Костюченко. Зокрема, вони окреслили принципові характеристики підходів нової української школи до превенції негативних соціальних явищ в учнівському середовищі. Також Ірина Анатоліївна та Лариса Миколаївна представили до уваги присутніх власне бачення структури превентивного виховання в ЗПТО, виходячи з особливостей НУШ.
    Питання «Профілактика насильства в сім’ї та профілактика дитячої жорстокості в освітньому середовищі» висвітлили заступники директорів із НВР ЛПЛ В.П.Гевлич та ДНЗ «ОПЛ» О.Б.Фоміна. Віктор Петрович і Оксана Борисівна розповіли присутнім про виявлення проявів різних видів насильства за конкретними ознаками та представили перелік найдоцільніших, з погляду ефективності, форм групової роботи. Статистичними даними та оглядом норм чинного законодавства їх виступи доповнила інспектор ювенальної превенції Новоград-Волинського відділу МУНП в Житомирській області лейтенант поліції Ольга Сергіївна Захарченко.
    Про заходи щодо запобігання насильству та формування ненасильницьких моделей поведінки серед дітей та молоді розповіли заступники директорів із НВР ДПТНЗ «РПЛ» І.І.Гльоза та ПТУ № 12 Н.М.Бачинська. На погляд Ірини Ігорівни та Надії Миколаївни, найважливішим чинником успішної діяльності з профілактики агресивної поведінки та подолання її наслідків є, як і раніше, широка взаємодія з державними та неурядовими організаціями.
    Інтерактивне заняття «Профілактика поведінкових відхилень підлітків засобами кіно та анімації» провела для присутніх заступник директора з НВР ДНЗ «БВПУ» Світлана Миколаївна Артеменко. Вона, зокрема, надала алгоритм ефективного застосування художніх відеоматеріалів у профілактичній діяльності та наголосила на переліку обмежень щодо їх підбору.
    Про конфлікт і його вирішення в молодіжному середовищі та характерні риси підлітково-молодіжних груп розповіли заступники директорів із НВР БПЛ А.Ф.Яворський та ПТУ № 16 О.Г.Жмаченко. Анатолій Францович та Олександр Григорович зауважили, що кардинальні зміни, пережиті нашим суспільством у всіх сферах політичного й соціально-економічного життя, не можуть не поширюватися на практику попередження конфліктів у середовищі дітей і підлітків, а також на роботу зі згладжування наслідків різноманітних відкритих та прихованих протистоянь в освітньому середовищі.
    Майстер-клас «Профілактика автоагресії: особливості індивідуального підходу в роботі з підлітками» провела для присутніх практичний психолог ДНЗ «БВПУ» Ірина Володимирівна Зінченко. Учасники засідання отримали достовірну інформацію з проблематики автоагресії і поширених у суспільстві міфів стосовно суїцидальної поведінки.
Останнім, питанням засідання були педагогічні консультації на тему «Як педагогу уникнути суперечностей і запобігти конфліктам у взаєминах із підлітками». Заступники директорів із НВР ЖВПУ-інтернату та КПАЛ Сахневич Ірина Дем’янівна і Олена Костянтинівна Атаманова ознайомили колег із основними причинами виникнення конфліктів між учасниками різних вікових категорій освітнього процесу, навели приклади конфліктних ситуацій та розглянули варіанти конструктивного виходу з них.

    Учасники зібрання відвідали та обговорили позаурочні виховні заходи: виховну годину з елементами тренінгу «Толерантність – крок до гуманності», яку провели викладачі Музика С.Ю. і Гордієнко Н.В., рольову гру «Ціна зв’язку», проведену викладачем Лопатюк Т.І. та заняття декоративно-прикладного гуртка «Український оберіг», проведеного у формі майстер-класу: »Краса квітки в одній квітці». Під час обговорення учасники відзначили досить високій рівень підготовки та проведення заходів, використання інноваційних та дієвих форм проведення виховних годин. Активну участь учнів у проведенні заходів, використання додаткових матеріалів, зокрема, положень із вітчизняного законодавства, фактів із місцевого життя. Всі заходи досягли мети.

2 жовтня 2018 року

02 жовтня 2018 року відбулось засідання Школи молодого педагога (секція працівників психологічної служби ПТНЗ області).     У роботі засідання брали участь новопризначені практичні психологи та соціальні педагоги Бердичівського професійного будівельного ліцею, ДНЗ «Центр сфери обслуговування м.Житомира», «Новоград-Волинське вище професійне училище», Коростишівського професійного аграрного ліцею, КСРУ «Житомирський ВПУ-інтернат» Житомирської облради.
    У ході роботи Школи Нагаєвська І.О., методист Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області, ознайомила учасників засідання із нормативно-правовими документами психологічної служби, особливостями річного планування практичних психологів і соціальних педагогів, укладанням та експертизою психологічного та соціологічного інструментарію. Також вона представила присутнім сайт психологічної служби ПТНЗ Житомирської області та інформацію, яка знаходиться на його сторінках.
    Роль працівника психологічної служби у здійсненні соціального захисту учнів, з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, нормативно-правові документи з даного напряму презентував Майданюк В.В., соціальний педагог ПТУ №4 м.Бердичева.
    Призначення психологічного кабінету, вимоги до його оформлення та матеріально-технічного оснащення розкрила у своєму виступі Вдовенко Д.О., практичний психолог ДНЗ «Центр сфери обслуговування м.Житомира».
    Слухачі Школи молодого педагога отримали в електронному варіанті всі матеріали засідання, пакет нормативно-правової документації, яка регламентує діяльність практичного психолога та соціального педагога у навчальному закладі, та ряд рекомендацій щодо розробки річного плану на наступний навчальний рік, оформлення психологічного та соціологічного інструментарію.

26 вересня 2018 року

    Відповідно до плану навчально-методичного кабінету ПТО у Житомирській області 26 вересня 2018 р. на базі Державного навчального закладу «Малинський професійний ліцей» відбулося засідання методичної секції бібліотечних працівників ПТНЗ області.Засідання на тему «Формування здоров′язберігаючих компетенцій учнівської молоді» проходило у формі бібліотечного форуму. Учасники бібліотечного форуму обговорили питання щодо упровадження здоров′язберігаючих технологій у практику роботи бібліотеки.
    Досвідом роботи з цього питання поділилась бібліотекар Житомирського професійного політехнічного ліцею Слухова Людмила Кирилівна. Людмила Кирилівна, як бібліотекар, сприяє вихованню у підростаючого покоління особистісних якостей, які сприяють збереженню та зміцненню здоров′я як цінність, посиленню мотивації на ведення здорового способу життя, підвищенню відповідальності за особисте здоров′я, здоров′я родини. У бібліотеці навчального закладу є багато літератури по формуванню здорового способу життя. За допомогою створеної бібліотекарем картотеки класні керівники, майстри, викладачі, практичний психолог, соціальний педагог, вихователь гуртожитку можуть підібрати матеріал для проведення виховної години, заняття з елементами тренінгу, лекцій, бесід тощо. Доповнила виступ Слухової Л.К. з даного питання бібліотекар Алла Янівна розповіла, що у бібліотеці навчального закладу найбільш доцільними є технології, які: мають за основу комплексний характер збереження здоров’я; беруть до уваги більшість факторів, що впливають на здоров’я; враховують вікові та індивідуальні особливості користувачів; забезпечують запровадження цілей та змісту політики освітнього закладу зі зміцнення здоров'я учнів та формування здорового способу життя. З метою мотивації користувачів бібліотеки до формування навиків ведення здорового способу життя впроваджуються нетрадиційні форми збереження та поліпшення здоров’я, такі як бібліотерапія, музикотерапія, сміхотерапія, ароматерапія, арт-терапія. Діяльність бібліотеки щодо збереження та зміцнення здоров’я учнів лише тоді може вважатися повноцінною і ефективною, якщо повною мірою професійно та ефективно у єдиній системі реалізуються здоров’язберігаючі та здоров’яформуючі технології. З цікавістю присутні обговорили питання про формування ціннісного ставлення до власного здоров′я як важливої складової у вихованні юних громадян.
    Бібліотекар Андрушівського професійного ліцею Пастернак Наталія Францівна, з метою формування ціннісного ставлення до власного здоров’я використовує у бібліотечній роботі наступні форми та методи: урок здоров′я «У здоровому тілі – здоровий дух»; бесіда «Спокус безліч, а здоров′я одне»; диспут «СНІД – не залишайся байдужим»; круглий стіл «Роль сім′ї у формуванні здорового способу життя підлітків»; тощо.
    Досвідом роботи з питання «Застосування інтерактивних форм і методів роботи бібліотеки у виховання культури здоров′я учнівської молоді» бібліотекар Бердичівського професійного будівельного ліцею Грицюк Наталія Михайлівна, яка одним із головним завдань бібліотеки вважає створення оптимальних умов для розуміння учнями переваг здорового способу життя, заохочування до здобуття знань, умінь і навичок здорового способу життя, стимулювання до самостійного й усвідомленого вибору життєвої позиції; швидке й ефективне поширення знань про здоров′я.
Наталія Михайлівна виконуючи поставлене завдання використовує у своїй роботі інтерактивні форми, а саме: тренінг, кейс-метод, бібліо-занурення, брейн-ринг, тощо.
    Про заходи щодо запобігання насильству та формуванню ненасильницьких моделей поведінки серед молоді засобами роботи бібліотеки розповіла бібліотекар Коростенського професійно-технічного училища № 16 Костюченко Віра Василівна.
Робота бібліотеки побудована на тісній співпраці з громадськими та державними установами м.Коростеня. Велику увагу бібліотекар приділяє інформаційно-просвітницькій роботі застосовуючи наступні заходи: підготовка пам′яток для учнів та інформаційних листівок «Насильству немає виправдання», «Мій улюблений світ без насильства», «Як нестати жертвою злочину»; проведення тематичних просвітницьких акцій та інформаційних годин.
    До обговорення даного питання долучилась і бібліотекар Любарського професійного ліцею Трохимчик Орися Мефодіївна, яка спрямовує свою роботу на учнів, які прийшли до навчального закладу із неблагополучних сімей, зазвичай такі учні погано підготовлені до життя і саме ці діти найчастіше терплять насильство у сім′ї. Тематична розкладка «СТОП насильству!», усний журнал «Ти особливий – цінуй своє життя», книжкова виставка «Складний і чудовий цей світ підлітковий», дебати «Що я знаю про насилля», мікрофон «Ні! Війні», круглий стіл «Насильство в сім′ї – міф чи реальність» спрямовані на виховання в учнів ліцею людяності, відповідальності, любові до ближнього, поваги до гідності іншої людини, свідомого ставлення учнів до своїх прав та обов’язків. Особливу увагу надавати дітям, які нас оточують, не залишати їх у біді.
    Питання «Бліотерапія як нетрадиційна форма роботи бібліотеки» викликало інтерес у всіх присутніх. На застосуванні цього методу у своїй роботі був побудований виступ бібліотекаря ДНЗ «Бердичівське вище професійне училище» Савчук Валентини Миколаївни. Бібліотерапія спрямована на формування у людини навичок і здатності протистояти неординарним ситуаціям (хворобам, стресам, депресіям та ін), зміцнювати силу волі, підвищувати інтелектуальний та освітній рівень. Валентина Миколаївна вважає діяльність драматичного гуртка «Вітальня літературного героя», який працює на базі бібліотеки одним із видів бібліотерапії.
    Продовжила розмову колеги на предмет «Бліотерапія як нетрадиційна форма роботи бібліотеки» бібліотекар ДНЗ «Олевського професійного ліцею» Ковальчук Людмила Олексіївна, яка зупинилась на меті застосування бібліотерапії, якостях якими повинен володіти бібліотекар та алгоритмі проведення цієї роботи.
Учасники засідання секції відвідали виховний захід відповідно до теми бібліотечного форуму – віртуальна літературна подорож «Містом здоров′я», підготовленим та проведеним бібліотекарем Малинського професійного ліцею Шевченко Ніною Петрівною, який було проведено на високому емоційному рівні із вдалим застосуванням ІКТ та елементами тренінгу.

11 вересня 2018 року

    Відповідно до плану роботи навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області 11 вересня 2018 року на базі ДНЗ «Житомирське вище професійне технологічне училище» було проведено засідання обласної методичної секції заступників директорів з навчальної роботи.
    Учасників зібрання привітав директор училища Градовський П.М., який окреслив перспективи розвитку освітнього процесу у закладах професійно – технічної освіти області та презентував роботу закладу.
    Засідання проходило у формі навчального семінару на тему: «Організаційно – педагогічні умови для забезпечення навчання у 2018/2019 н.р.».
    З основними нормативно – правовими документами при підготовці навчального закладу до 2018/2019 навчального року ознайомила присутніх керівник секції Гнатюк Ю.Ю. Вона наголосила на впровадженні нових освітніх програм та особливостях вивчення навчальних предметів у новому навчальному році у закладах професійно – технічної освіти.
    Про особливості викладання предметів освітньої галузі «Мова і література» в умовах реалізації Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти у закладах професійної (професійно – технічної) освіти у новому навчальному році розповіла Муренко В.Л., методист НМК ПТО. Також вона зосередила увагу на питанні «ЗНО як форма ДПА у системі професійно – технічної освіти: уроки, перспективи». З підсумками організації та проведення ДПА у 2017/2018 н.р. та участі учнів закладів професійно – технічної освіти області у ЗНО з української мови ознайомила Баранівська Л.Й., методист НМК ПТО.
    Перед учасниками секції досвідом роботи поділилися викладачі ДНЗ «Житомирське вище професійне технологічне училище». Про планування роботи методичних комісій та організацію їх роботи розповіла Дубовенко І.В.. З методичними рекомендаціями щодо складання плану роботи навчальних кабінетів для проведення уроків природничо – математичної підготовки ознайомила учасників секції Мосійчук А.П. З досвіду планування та проведення позаурочної роботи викладачами суспільно – гуманітарної підготовки виступила Грибан В.П.. Роботу закладу з обдарованими дітьми презентувала Першко Т.В., викладач – методист.
    Учасники секції поділилися приємними враженнями після огляду навчально – матеріальної бази закладу.     Підсумки засідання підвела методист НМК ПТО у Житомирській області Баранівська Л.Й. та ознайомила з планом роботи секції на новий навчальний рік.

10 вересня 2018 року

Графік роботи обласних методичних секцій 2018-2019 навчальний рік

6 вересня 2018 року

    06 вересня 2018 року на базі Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області відбулося засідання обласної методичної секції заступників директорів з навчально-виробничої роботи. Засідання проводилось у формі навчально-практичного семінару.
    Відкрила семінар відповідальна за організацію секції, методист НМК ПТО у Житомирській області Колчик О.Г., яка звернула увагу учасників семінару на актуальність і своєчасність питань, що розглядаються.
    Директор НМК ПТО у Житомирські області Васильчук В.А. виступила з інформацією «Про підсумки роботи методичної служби області у 2017-2018 навчальному році та завдання на новий навчальний рік», «Про підсумки організації та проведення ДКА в закладах П(ПТ)О області у 2018-2019 навчальному році» та зосередила увагу присутніх на окремих питаннях підготовки учнів з професій загальнодержавного призначення та впровадження елементів дуальної форми навчання в закладах П(ПТ)О області.
    Методист НМК ПТО у Житомирській області Колчик О.Г. виступила з інформацією «Про особливості розробки та оформлення робочих навчальних планів у 2018-2019 навчальному році» та зосередила увагу учасників семінару на типових недоліках, виявлених під час перевірки та погодження РНП.
    Власним досвідом щодо розробки робочих навчальних планів за стандартами П(ПТ)О, заснованими на модульно-компетентнісній основі та з елементами дуальної системи поділилися учасники семінару.
    В рамках практичної частини семінару надано консультації щодо особливостей розробки та оформлення робочих навчальних планів у 2018-2019 навчальному році, розглянуті та погоджені робочі навчальні плани з окремих професій.

6 вересня 2018 року

    6 вересня 2018 року на базі ДНЗ «ЦСО м.Житомира» (директор Мосійчук С.О.) відбулося засідання обласної методичної секції гуманітарних дисциплін на тему: «Особливості викладання іноземних мов в умовах реалізації Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти у закладах професійної (професійно-технічної) освіти у новому навчальному році». Засідання проводилось у формі семінар - наради з елементами ділової гри – стратегії. В роботі секції взяла участь директор ДНЗ «Центр сфери обслуговування м. Житомира» Мосійчук С.О. Про особливості викладання іноземних мов у закладах професійної (професійно-технічної освіти) у 2018-2019 н.р. розповіла Чернова З.Ф., заступник директора з НР ДНЗ «ЦСО м. Житомира». Викладачі англійської мови ДНЗ «ЦСО м.Житомира» Петрусь І.В. та Шиленко К.І. ознайомили присутніх з вимогами до уроку іноземної мови та особливостями побудови освітнього процесу згідно з новими форматами освіти. Методист КСРУ «ЖВПУТ» О. О. Жидецька розповіла про особливості організації освітнього процесу при вивченні іноземних мов в умовах інклюзивної освіти.

    Учасники секції практично опрацювали підходи до поурочно-календарного планування за новими програмами, було також здійснено огляд сучасних освітніх інструментів для вчителів, безкоштовних онлайн-ресурсів.

4 вересня 2018 року

    4 вересня 2018 року на базі НМК ПТО відбулося засідання обласної методичної секції гуманітарних дисциплін на тему: «Особливості викладання української мови, літератур в умовах реалізації Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти у закладах професійної (професійно-технічної) освіти у новому навчальному році». Засідання проводилось у формі педагогічного консиліуму. З оглядом-презентацією теми виступила методист НМК ПТО Муренко В.Л.
    Яценюк Г.В., керівник секції гуманітарних дисциплін, здійснила аналіз нових навчальних програм з української мови, української, зарубіжної літератур для учнів ПТНЗ, розповіла про навчально-методичне забезпечення викладання предметів «Українська мова», «Українська література», «Зарубіжна література» у новому навчальному році з урахуванням оновлення змісту освіти. В ході роботи було розглянуто особливості поурочно-тематичного планування та надано зразки викладачам. З актуальним питанням «Інклюзивна освіта: особливості в умовах ПТО» ознайомила присутніх методист КСРУ «ЖВПУТ» О. О. Жидецька. Під час роботи секції учасники обговорили питання: «Сучасні освітні інструменти для вчителів» та « Про нову редакцію (проект) українського правопису».

5 вересня 2018 року

Обласна методична секція психологічної служби ПТНЗ Житомирської області

    5 вересня 2018 року на базі Центру ПТО м.Житомира у рамках обласної методичної секції психологічної служби області проведено методичний брифінг на тему: «Запобігання торгівлі людьми. Забезпечення захисту осіб, постраждалих від торгівлі людьми», у якому брали участь 36 представників професійно-технічних навчальних закладів області. З вітальним словом до учасників засідання звернувся Перелигін М.М., директор Центру ПТО м.Житомира.
Пліс С.В, практичний психолог ДНЗ «ЖВПТУ», презентувала власний досвід із впровадження у заклади професійної (професійно-технічної) освіти варіативної програми з питань протидії торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція».

    Цікаво і змістовно відбувся майстер-клас за участі учнів та працівників психологічної служби із презентації інтерактивної гри «Безпечне працевлаштування», який був проведений Мишківською В.М., координатором проекту «До безпечного працевлаштування через інтерактивне навчання», головою Житомирської обласної Асоціації фахівців соціальної сфери; Присяжнюк В.Ю., соціальним педагогом Центру професійно-технічної освіти м. Житомира, тренером; Гуковим О., експертом, тренером програм з розвитку громадянського суспільства; Кондратенко Я., інспектором із зв'язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції.

    Учасники засідання отримали диски з підручниками та методичними матеріалами програми з питань протидії торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» та комплекти інтерактивної гри «Безпечне працевлаштування» для впровадження їх у своїх навчальних закладах.
    Нагаєвська І.О., методист НМК ПТО у Житомирській області, проаналізувала діяльність психологічної служби ПТНЗ області у 2017/2018 н.р. та ознайомила учасників обласної методичної секції із новими нормативно-правовими документами й основними завданнями на 2018/2019 н.р.

Архів

Перша

Зима 2018-2019