11 лютого 2020 року


    11 лютого 2020 року на базі Навчально-методичного кабінету у Житомирській області, в рамках обласної методичної секції старших майстрів пройшов вебінар за темою «Особливості організації професійно-практичної підготовки здобувачів освіти з використанням компетентнісного підходу».
    В роботі семінару взяли участь старші майстри та педпрацівники 19 закладів П(ПТ)О Житомирської області.
    Директор НМК ПТО у Житомирській області Васильчук В.А. висвітлила питання «Сучасні стандарти професійної освіти у формуванні професійної компетентності кваліфікованих робітників».
    З презентацією «Роль старшого майстра в реалізації в освітній процес компетентнісного підходу» виступила Недашківська Л.П., методист НМК ПТО, керівник секції.
    Досвідом роботи з питань реалізації компетентнісного підходу при організації професійно-практичної підготовки з професій зварювальних технологій, будівельного напряму, сфери обслуговування, легкої промисловості, електротехнічного напряму, механізації сільського господарства поділились старші майстри Шевченко Т.П. (ДНЗ «ЖВПТУ»), Федчик В.С. (ГВПУНТ), Шпінь А.У.( ДНЗ «НВВПУ»), Васильков С.В. (БПЛ), Домарацька З.М. (ДНЗ «ЦСО м. Житомира»), Літовченко С.О. (ДНЗ «ЦЛППОН м. Житомира»), Бойчук А.М. (ЖППЛ), Турук Г.А. (ЛПЛ), Черепан А.М. (ДНЗ «БВПУ»).
    Матеріали вебінару розміщені за посиланням: https://mega.nz/#F!fSpgHYaT!2PhMBO2AuJ6ZpNVnLjgB6w

23 січня 2020 року    23 січня 2020 року на базі ДНЗ «Житомирське вище професійне технологічне училище» відбулося засідання обласної методичної секції заступників директорів з навчальної та навчально-виробничої роботи.
Засідання проводилось у формі навчально-практичного семінару.
    Відкрила семінар директор навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області Васильчук В.В. яка зосередила увагу учасників семінару на актуальності питань, що розглядаються та обговорюються.
    Презентацію закладу освіти провів Градовський П.М. – директор ДНЗ «Житомирське вище професійне технологічне училище», який надав стислий аналіз навчально-матеріальної бази, кадрового та учнівського складу, методичного забезпечення закладу.
    З питанням «Про організацію роботи з розроблення та упровадження в освітній процес короткотермінових освітніх програм підготовки кваліфікованих робітників» перед учасниками семінару виступила Васильчук В.А. – директор навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області.
    Загацька А.М. – начальник відділу організації профнавчання Житомирського ОЦЗ зосередила увагу присутніх на особливостях організації та проведення професійного навчання осіб з числа безробітних у 2020 році, роботи комісії з відбору.
    Роспотнюк Г.В. – методист НМК ПТО у Житомирській області надала інформацію учасникам семінару «Про особливості підвищення кваліфікації педагогічних працівників ЗП(ПТ)О області у 2020 році».
    Колчик О.Г. - методист НМК ПТО, та Суханицький В.П., заст. директора ЛПЛ, керівник секції зосередили увагу присутніх на питаннях компетентнісного підходу до організації освітнього процесу у закладах професійної (професійно-технічної) освіти, на ролі освітньої програми в реалізації СП(ПТ)О з окремих робітничих професій в освітньому процесі підготовки кваліфікованих робітників, на реалізації контрольної складової освітньої програми. Колчик О.Г. підвела підсумки обласного конкурсу освітніх програм.
    Васильчук В.А. від імені управління освіти і науки Житомирської ОДА, НМК ПТО у Житомирській області нагородила переможців конкурсу освітніх програм Дипломами І (ДНЗ «ЦСО м. Житормира»), ІІ (ЛПЛ, ПТУ №4 м. Бердичева), ІІІ ступенів (ДНЗ «ОПЛ», ПТУ №16 м. Коростеня, ДНЗ «БВПУ».
    На питаннях організації первинної професійної підготовки за договорами з фізичними та юридичними особами та особливостях проведення навчання здобувачів освіти з числа незайнятого населення, юридичних та фізичних осіб за індивідуальними робочими навчальними планами з видачею документа державного зразка зупинилися Гарус М.В. - заступник директора ДНЗ «МПЛ» та Шеренговський В.С. - заступник директора БПБЛ.
    Дятел Ю.В. - заступник директора ДНЗ «ЖВПТУ». Виничук О.Б. - заступник директора АПЛ, Любченко Л.В. - заступник директора ЦПТО м. Житомира поділилися досвідом роботи своїх закладів П(ПТ)О з питань особливостей організації внутрішнього контролю (проміжного та вихідного) з професійної підготовки здобувачів освіти в закладах П(ПТ)О області, проміжного контролю базового блоку (теоретичне та виробниче навчання), проміжного або вихідного контролю за навчальними модулями (теоретичне, виробниче навчання та виробнича практика.
    Про внесення змін до Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня розповіла присутнім Гнатюк Ю.Ю. – заступник директора з навчальної роботи ДНЗ «ЖВПТУ».
    На особливостях підготовки до проведення ДПА у формі ЗНО для здобувачів освіти у закладах П(ПТ)О у 2020 році зосередила увагу присутніх Баранівська Л.Й. - методист НМК ПТО у Житомирській області.
    Члени обласної методичної секції заступників директорів ЗП(ПТ)О, педагогічні працівники ДНЗ «ЖВПТУ» стали учасниками інструктивно – методичної наради з питань організації та проведення тематичного, проміжного та вихідного контролю у закладах професійної (професійно-технічної) освіти, яку організував та провів Дятел Ю.В. – заступник директора ДНЗ «ЖВПТУ».

4 грудня 2019 року
                                                «Пізнай свій край, себе, свій рід, свій народ, свою
                                                землю – і ти побачиш свій шлях у життя…»
                                                                        Григорія Сковорода

    Відповідно до плану навчально-методичного кабінету ПТО у Житомирській області 04 грудня 2019 р. на базі Державного навчального закладу «Центр легкої промисловості та побутового обслуговування населення м. Житомира» відбулося засідання методичної секції бібліотечних працівників ЗП(ПТ)О області.
    Засідання на тему «Бібліотека професійного (професійно-технічного) закладу освіти та краєзнавство» проходило у формі вебінару.
    Із вступним словом, про важливість та завдання з популяризації краєзнавства у роботі бібліотек, до учасників вебінару звернулась керівник методичної секції бібліотечних працівників ЗП(ПТ)О області, провідний бібліотекар Шелещук С.В.
    Учасники засідання обговорили питання щодо бібліотечного краєзнавства, як складової частини національного виховання здобувачів професійно-технічної освіти.
    Досвідом роботи з цього питання поділилася бібліотекар Коростишівського професійного аграрного ліцею Бондаренко Л.О., яка переконана, що краєзнавча діяльність бібліотеки – одна з найважливіших складових національного виховання здобувачів освіти. Краєзнавча діяльність бібліотеки розпочалася з формування краєзнавчого фонду. У своїй роботі застосовує різні форми і методи роботи у тісній співпраці з педагогічним колективом, викладачами історії та краєзнавства Коростишівського ПАЛ, краєзнавцями міста та району. Це дає свої плоди та формує в учасників освітнього процесу ціннісне ставлення до Батьківщини, рідного краю, бажання пізнати свою історію і культуру, тому, що без пізнання й оцінки минулого немає майбутнього.
    Бібліотекар ДНЗ «Житомирське вище професійне технологічне училище» Музичук Л.О. задля краєзнавчої діяльності бібліотеки постійно веде пошук нових форм і напрямів роботи. Завдяки інноваційним формам (бібліо-глобус, імідж-коктейль, інтернет-круїз, флешбук та інш.) у бібліотеці проходять цікаві, змістовні, нестандартні, яскраві, пізнавальні заходи, де використовуються елементи театралізації, діалог бібліотекаря з читачами і читачів між собою, ігрові та проблемні ситуації, широко застосовуються мультимедійні засоби.
    Досвідом роботи з питання «Бібліотека ліцею як осередок краєзнавчого виховання» поділилась бібліотекар Олевського професійного ліцею, Ковальчук Л.О., яка у своїй роботі керується Законом України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», «Положенням про краєзнавчу роботу бібліотек системи Міністерства культури і мистецтв України».
    Відродження історичної пам’яті, духовності і національної гідності, виховання патріотизму, любові до рідного краю вбачає в удосконаленні науково-методичної бази краєзнавства, цілеспрямованого і науково-обгрунтованого формування бібліотечного краєзнавчого фонду, удосконалення довідково-бібліографічного апарату з питань краєзнавства, популяризації краєзнавчих видань.
    Доповнила виступ колеги з даного питання бібліотекар Андрушівського професійного ліцею Постернак Н.Ф., яка вважає, що краєзнавство допомагає у формуванні в учнівської молоді розумінь і почуттів, і в першу чергу, розуміння свого народу, рідного краю, побачити оточуючий світ таким, який він є насправді, паростки нового, паростки майбутнього. Величезне виховне значення мають екскурсії в музеї, в історичні місця, пов'язані з минулим і сучасним, участь у збиранні історичних матеріалів. Особливо цінним є наявність у закладі освіти свого народознавчого музею, який очолює Наталія Францівна. Саме завдяки заходам, які проводяться у цьому музеї, учасники освітнього процесу отримують знання про національну культуру, побут, традиції, звичаї і несуть ці знання в життя, а вивчаючи традиції українського народу, сприяють відродженню духовності.
    З цікавістю присутні обговорили питання про роль бібліотеки, як краєзнавчо-інформаційного центру освітнього простору закладу професійно-технічної освіти.
    Бібліотекар Баранівського професійного ліцею Савич Т.В. переконана, що бібліотека займає провідне місце в освітньому просторі закладу освіти і робить все можливе для зміцнення у здобувачів освіти гордості за свою державу, за свій рідний край, свою мову та культуру, сприяє читанню книг про національні звичаї та традиції і намагається різними формами своєї роботи популяризувати книгу з краєзнавства.
    Усач А.Я., бібліотекар професійно-технічного училища №4 м. Бердичева у своїй діяльності велику увагу приділяє краєзнавству, як одному з провідних напрямів діяльності бібліотеки. Впроваджує новацію в бібліотечному обслуговуванні користувачів такий напрямок краєзнавчої роботи, як бібліотечно-краєзнавчий туризм (розробка туристських маршрутів рідним містом, їх популяризація з використанням мережі Інтернету, мультимедійного обладнання). Із запровадженням новітніх технологій введено в практику таку форму роботи, як віртуальна подорож.
    Досвідом роботи по створенню краєзнавчої картотеки: систематичної, персоналій, професійної, туристичної, топографічної тощо, поділилась бібліотекар ДНЗ «Центр легкої промисловості та побутового обслуговування населення м. Житомира» Колосовська А.В. Вона розповіла про застосування інформації цієї картотеки читачами бібліотеки для різних форм їхньої діяльності.
    Своїми напрацювання з питання «Бібліотечне краєзнавство: від книгозбірні до туристичного центру» поділилась бібліотекар Центру професійно-технічної освіти м. Житомира Козакова Т.В. яка вважає, що саме бібліотека повинна взяти на себе функцію відродження інтересу молоді до культури, мистецтва, історії рідного краю. Зібраний матеріал, про видатних земляків широко використовується здобувачами освіти при складанні рефератів, повідомлень, курсових та творчих робіт.
    Бібліотека завжди надає допомогу викладачам в організації занять, заходів з історії краю. Розвиваючи краєзнавчий напрямок, використовує різні форми роботи.
    Про своє бачення зазначеного вище питання розповіла бібліотекар ДНЗ «Малинський професійний ліцей» Левченко Н.П., яка у своїй роботі застосовує проектні технології. Третій рік іде реалізація краєзнавчого культурно – просвітницького проекту «Пізнай свій край, а в ньому себе». Учасниками вебінару було розглянуто і питання про літературу рідного краю, як засіб формування творчого мислення здобувачів професійної освіти.
    Ягоджинська С.В., бібліотекар КСРУ «Вище професійне училище-інтернат м. Житомира» проводить заходи, присвячені популяризації літератури про рідний край, екскурсії до музеїв м. Житомира та області. Співпрацює з викладачем історії та учнями краєзнавчого гуртка «Пілігрим», здійснює пошукову роботу, завдяки якій учні знайомляться з цікавими фактами з життя та творчості наших земляків.
    Присутні на вебінарі долучилися до питання «Виховання поваги до видатних людей рідного краю засобами роботи бібліотеки».     Костюченко В.В., бібліотекар ПТУ№16 м.Коростеня вважає, що велич кожного краю — в людях, які там живуть. І особливо в тих людях, котрі своїми справами зробили вагомий внесок у розбудову міста у розвиток науки, культури. Коростенщина славиться своїми людьми – це люди які жили, працювали і безмежно любили рідний край і ті, які творять історію краю сьогодні. Спільно з майстрами виробничого навчання, класними керівниками, активами груп готує виховні години, історичні години, інші заходи на яких відбувається ознайомлення з життям і трудовою діяльністю почесних громадян міста. Це робітники, керівники підприємств, спортсмени, письменники.
    Доповнила колегу бібліотекар ДНЗ «Центр сфери обслуговування м. Житомира» Шелещук С.В. Вона організовує роботу з даного питання шляхом ознайомлення читачів з історією, традиціями, звичаями нашого краю, з творчістю видатних митців та письменників-земляків через організацію виставок та викладок літератури, творчих зустрічей та різноманітних масових заходів для юних користувачів.
    Учасники засідання секції відвідали позаурочний виховний захід, поетично краєзнавчий екскурс «Віршами оспіваний край», який підготували і провели члени творчої групи поетичного клубу «Натхнення» під керівництвом бібліотекаря ДНЗ «ЦЛППОН м.Житомира» Колосовської А.В., який торкнувся струн сердець присутніх.
    Підсумки роботи засідання методичної секції бібліотечних працівників ЗП(ПТ)О області підвела методист НМК ПТО Чистякова В.П.

9 грудня 2019 року


    09.12.2019 р. на базі Головинського ВПУ нерудних технологій відбулося засідання предметно-методичної комісії Всеукраїнського конкурсу фахової майстерності серед здобувачів професійної (професійно-технічної) освіти з професії «Електрогазозварник».
    Викладачі професійно-теоретичної підготовки, майстри виробничого навчання з дев’яти областей України разом з Ольгою БОГДАНОВИЧ, методистом вищої категорії ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», керівником предметно-методичної комісії, ознайомились з навчально-матеріальною базою закладу та навчально-практичного центру зварювальних технологій, розглянули питання щодо умов проведення та критеріїв оцінювання конкурсних завдань теоретичного та практичного турів, а також визначили вид робіт практичного туру і тестові завдання.
    У квітні 2020 року Житомирщина чекає на конкурсантів ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу фахової майстерності серед здобувачів професійної (професійно-технічної) освіти з професії «Електрогазозварник».

20 листопада 2019 року


    20.11.19р. на базі ДНЗ «Бердичівське ВПУ» (дир. Поліщук Т.П.) проходила обласна методична секція методистів та голів МК ЗП (ПТ)О області.
    Педагогічні працівники ДНЗ «БВПУ» поділилися досвідом роботи з наступних питань:
- організаційний супровід дослідно-експериментальної роботи педагогічного колективу ЗП(ПТ)О, заст. дир. з НВихР Артеменко С.М.;
- роль методиста ЗП(ПТ)О в розвитку компетентностей педагогічних працівників з упровадження в освітній процес педагогічних та виробничих технологій, методист Осипчук О.В.;
- методична комісія ЗП(ПТ)О як осередок розроблення сучасних освітніх програм з професій (предметів) та їх упровадження в освітній процес, голови фахових МК Вільчинська О.В., Цегельник М.С.;
- психологічний супровід діяльності педагогічного колективу щодо удосконалення науково-методичної та дослідно-експериментальної роботи, заст. дир. з НВихР Артеменко С.М.;
    Для учасників секції провели сучасні відкриті заходи:
- майстер-клас на тему: «Шоколадний декор», Клименко Р.Б.;
- урок на тему: «Основні принципи надання медичної допомоги при аварійних ситуаціях», Лібіченко Ю.В.;
- Виступ учасників художньої самодіяльності.
    Відкриті заходи проведені на високому методичному рівні, містять педагогічну новизну, широко демонструють впровадження педагогічних та виробничих інновацій.
    Особливо варто відзначити методиста училища, Осипчук О.В., яка продемонструвала ефективне управління методичною роботою та впровадження креативних форм методичної роботи.
    Учасників секції вразив методичний супровід з видання навчально-методичних напрацювань та обмін досвідом в онлайн-журналах.
    Дякуємо колективу ДНЗ «Бердичвіське ВПУ» за творчий підхід до організації та проведення засідання обласної секції.

14 листопада 2019 року


    14 листопада 2019 року на базі ДНЗ «Центр легкої промисловості та побутового обслуговування населення м. Житомира», в рамках обласної методичної секції викладачів предмета «Охорона праці» пройшов навчально-практичний семінар за темою «Розвиток ключових компетентностей здобувачів освіти при викладанні предмета «Охорона праці».
    В роботі семінару взяли участь 22 педпрацівники з 18 закладів П(ПТ)О, адміністрація ДНЗ «ЦЛППОН м. Житомира».
    Директор ДНЗ «ЦЛППОН м. Житомира» Старинець О.І. презентував присутнім навчально-матеріальну базу та досягнення закладу.
    Методист НМК ПТО у Житомирській області Недашківська Л.П. ознайомила присутніх з новими нормативно-правовими документами з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності.
    Методист ДНЗ «ЦЛППОН м. Житомира» Салімонович Л.Л. презентувала систему роботи викладачів предмета «Охорона праці» Денисюк Л.А., Демчук О.М. з питань розвитку ключових компетентностей здобувачів освіти.
    Викладачі Заруцька Т.А. (ГВПУНТ), Гайдайчук Г.П. (ДНЗ «НВВПУ»), Дятел Ю.В. (ДНЗ «ЖВПТУ») виступили з питань розвитку ключових компетентностей здобувачів освіти при викладанні предмета «Охорона праці».
    Учасники секції відвідали та обговорили:
- відкритий урок з предмета «Охорона праці» за темою «Послідовність, принципи й засоби надання домедичної допомоги при різних травмуваннях і кровотечах» (викладач Денисюк Л.А.);
- позаурочний захід «Захищене та здорове покоління» (викладач Сухович О.І.)
    Виступаючі відзначили високий організаційно-методичний рівень проведення уроку та позаурочного заходу, узгоджену співпрацю учнів та педпрацівників.

13 листопада 2019 року


Круглий стіл «Оновлення комплексного методичного забезпечення освітніх компонентів, предметів і професій соціального та економічного напрямку»

    Відповідно до плану роботи Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області 13.11.2019 р. на базі Бердичівського професійного будівельного ліцею у формі круглого столу проведено засідання обласної методичної секції педагогічних працівників з предметів і професій соціального та економічного напрямку, в якому взяли участь 20 представників з 18 закладів П(ПТ)О області.
    Учасників зібрання привітав та презентував навчальний заклад в.о. директора Валентин Станиславович Шеренговський.
    Члени секції відвідали та обговорили відкритий урок та позаурочні заходи, які отримали високу оцінку присутніх:
- відкритий урок з предмета «Основи галузевої економіки і підприємництва» на тему «Підприємництво як форма діяльності в умовах ринкової економіки» (викладач Бердичівського професійного будівельного ліцею Гумберт Т.Г.);
- відкритий навчально-просвітницький захід «Як правильно заощаджувати гроші і вести сімейний бюджет» (викладач ПТУ № 12 м. Бердичева Мохорт С.С.);
- досвід роботи з оновлення комплексного методичного забезпечення освітніх компонентів і предмета «Основи галузевої економіки і підприємництва» та складання бізнес-планів здобувачами освіти (викладач ПТУ№4 м. Бердичева Зволінський О.В.).
    Інновації, підготовлені педагогічними працівниками закладів П(ПТ)О області з удосконалення комплексного методичного забезпечення освітніх компонентів та предметів і професій соціального та економічного напрямку, презентували: Солякова Т.В. (Головинське вище професійне училище нерудних технологій), Белан О.А. (Житомирський професійний політехнічний ліцей), Ващук Л.О. та Стрілець К.В. (ДНЗ «Центр сфери обслуговування м. Житомира»), Карпова Л.Ц. (ДНЗ «Центр легкої промисловості та побутового обслуговування населення м. Житомира), Василюк С.В. (Турчинівський професійний ліцей), Ружанцева Т.Г. (ДНЗ «Бердичівське вище професійне училище») і Канюка А.М. (ДНЗ «Малинський професійний ліцей»).
    Методист Навчально-методичного кабінету ПТО у Житомирській області Малінкіна Н.П. звернула увагу присутніх на якісну підготовку матеріалів педагогічними працівниками, які атестуються у 2020 році при управлінні освіти і науки обласної державної адміністрації, для розгляду, обговоренню та розповсюдженню серед педагогічних працівників області, а також до участі у дослідно-експериментальній роботі здобувачів освіти-членів Малої академії наук України.
    Засідання завершилось підведенням підсумків роботи круглого столу та завданнями членам методичної секції на проведення наступного засідання.

12 листопада 2019 року


    12 листопада 2019 року на базі ДНЗ «Новоград-Волинського вищого професійного училища» у формі навчально-практичного семінару була проведена обласна методична секція голів методичних комісій (об’єднань) класних керівників та вихователів на тему: «Моральний розвиток та соціалізація особистості через організацію особистісного простору».
    Методист НМК ПТО Чистякова В.П, презентувала план роботи та основні завдання секції на 2019-2020 н.р. Із формою представлення доповідей печа-куча ознайомила керівник секції Гнетецька М.В.
    З 19 січня в Україні почав діяти новий Закон про цькування і введено поняття «булінг», якого в українському законодавстві раніше не було. В зв’язку з цим, методистом НМК ПТО Чистяковою В.П. був представлений обласний проект «Світ без насильства – творимо разом безпечне освітнє середовище».
    Із методами профілактики виникнення та подолання проявів булінгу в учнівському середовищі ознайомила класний керівник ГВПУНТ Ковальова М.П. Вихователь АПЛ Семеняка Н.В. визначила явище булінгу як деструктивний феномен у середовищі ЗП(ПТ)О.
    Про створення особистого простору у ЗП(ПТ)О для формування моральних якостей учасників освітнього процесу розповіли голова МО КК ЖВПТУ Поліщук С.В. та вихователь БВПУ Цивінська А.М.
    У соціально-моральному розвитку здобувачів професійно-технічної освіти значну роль відіграє класний керівник та вихователь гуртожитку. Власним досвідом з цього питання поділилась вихователь БПЛ Василькова Н.М.
    Важливим питанням на сьогодні залишається поширення ксенофобії та расової дискримінації. Про проведення інформаційно-просвітницької роботи з протидії цим явищам виступили голова МО КК ЛПЛ Ющенко Г.О. та вихователь ЦПТО м. Житомира Полякова Ю.О.
    Про створення ситуацій морального вибору та способи їх розв’язання на виховних годинах розповів голова МО КК ЖППЛ Ковальов В.В.
    Голови МО КК ДНЗ “Центр легкої промисловості та побутового обслуговування населення м. Житомира” Котенко Н.П. та ДНЗ «РПЛ» Самченко Р.М. поділились досвідом використання традиційних та інноваційних форм проведення виховних заходів у системі роботи класного керівника.
    Говорячи про моральність, у нелегкі часи для України, не можна не згадати про волонтерство. Про роль класного керівника у підтримці та активізації волонтерського руху як засобу збереження та зміцнення загальнолюдських цінностей в учнівської молоді розповіли голова МО КК ОПЛ Шевчук Л.В. та вихователь МПЛ Оліфіренко Л.С.
    У роботі секції та у позаурочних заходах брали участь спеціалісти та завідувачка відділення соціальної допомоги територіального центру обслуговування (надання соціальних послуг) Новоград-Волинської міської ради Марекіна Олена Анатоліївна.
    Учасники зібрання відвідали музей виробів здобувачів освіти та оглянули гуртожиток НВВПУ. Для групи присутніх керівник гуртка декоративно-прикладного мистецтва «Український оберіг» та члени гуртка провели майстер-клас «Ключ – шлях до успіху та розвитку» (виготовлення ключниць).
    Присутні поділилися враженнями від відвідуванням виховних заходів, які підготували педагогічні працівники ДНЗ «Новоград-Волинського вищого професійного училища» та обговорили рівень їх проведення. Заходи, спрямовані на моральний розвиток та соціалізацію особистості, одержали схвальні відгуки та високу оцінку від учасників секції.

30 жовтня 2019 року

    Відповідно до плану роботи Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області 30 жовтня 2019 року на базі ДНЗ «Житомирське вище професійне технологічне училище» у формі навчально-практичного семінару проведено засідання обласної методичної секції педагогічних працівників харчової промисловості, торгівлі, громадського харчування, плодоовочівництва та дослідницьких професій на тему: «Оновлення комплексного методичного забезпечення предметів і професій», в якому взяли участь 26 представників з 14 закладів.


    Учасників зібрання привітав та презентував заклад директор Градовський Петро Михайлович.
    Голови фахових методичних комісій Костюк Л.С. і Подзярей Л.В. презентували систему роботи працівників ДНЗ «ЖВПТУ» з удосконалення комплексного методичного забезпечення предметів і професії кулінарного і торговельного напрямків за рахунок впровадження інноваційних педагогічних та виробничих технологій в освітній процес.
    Учасники секції оглянули оновлену навчально-матеріальну базу закладу, відвідали відкритий урок та інші заходи, які отримали високу оцінку присутніх:
- відкритий урок з предмета «Організація торговельних процесів» на тему: «Організація реклами товарів у магазині» (викладач Костюк Л.С.);
- відкритий позаурочний захід-презентацію професії «Мій вибір, моя гордість» (майстри виробничого навчання Гриша Л.А. і Прокопчук Д.В.);
- майстер-клас «Суші – це модно, корисно та смачно!» (викладач Заворотнюк Т.М. та Ярошовець Сергій, су-шеф, і випускник училища Кушим Руслан, майстер суші-бару «Черепаха» мережі «Salad»);
- майстер-клас «Декантація вина» (майстер виробничого навчання Шевчук Г.В.).
    Кулінарну інновацію «Шоколадна фантазія» («Фут-дизайн») презентувала майстер виробничого навчання Бех О.О.
    Позаурочний захід у вигляді шоу-програми «Посвята в кухарі» здобувачів освіти першого курсу провела керівник секції, викладач училища Подзярей Л.В.
    Викладачі ГВПУНТ (Поліщук А.П.), ДНЗ «ЦСО м. Житомира» (Янчук Н.М.), ДПТНЗ «РПЛ» (Кондратенко К.В.) обмінялися з присутніми досвідом з упровадження нових СП(ПТ)О, заснованих на компетенціях, з професій «Пекар» і «Кондитер».


    Методист Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області Малінкіна Н.П. і голова ГО «Житомирська обласна Асоціація Кулінарів України» Беляк В.В. розповіли про умови та особливості проведення обласного етапу Всеукраїнського конкурсу професійної майстерності «WorldSkills Ukraine» з професійних компетенцій «кулінарне мистецтво» і «кондитерське мистецтво».
    Інновації з удосконалення КМЗ фахових предметів і професій презентували майстри виробничого навчання Уманець Г.В. (ТПЛ) і Шметан Г.Л. (КПАЛ).
    Засідання завершилось підведенням підсумків роботи навчально-практичного семінару та завданнями членам методичної секції на проведення наступного засідання у формі творчої майстерні у березні 2020 року.

24 жовтня 2019 року

    24 жовтня 2019 року на базі ДПТНЗ «НВВПУ», в рамках обласної методичної секції педагогічних працівників будівельних професій пройшов семінар-практикум за темою «Впровадження компетентнісного підходу в освітній процес при підготовці кваліфікованих робітників будівельних професій».
    В роботі семінару взяли участь педагогічні працівники 7 закладів П(ПТ)О, адміністрація ДНЗ «НВВПУ».
    Т. в. о. директора ДНЗ «НВВПУ» Паламарчук М.Є. презентував присутнім навчально-матеріальну базу та досягнення закладу.
    Методист ДНЗ «НВВПУ» Захарченко В.П. виступила з питанням «Впровадження компетентнісного підходу в освітній процес при підготовці кваліфікованих робітників будівельних професій в ЗП(ПТ)О».
    Педпрацівники Самохіна Є.П. (ГВПУНТ), Пархомець Т.Г. (ДНЗ «ОПЛ»), Швець О.Л. (БПБЛ), у своїх виступах висвітлили питання щодо впровадження компетентнісного підходу в освітній процес при підготовці кваліфікованих робітників будівельних професій в конкретних закладах П(ПТ)О.
    Учасники секції відвідали та обговорили відкриті уроки уроки з предметів:
«Будівельне креслення» за темою «Гіпсокартон – види, властивості, застосування», викладач Хмельова Г.М.;
виробниче навчання за темою «Накидання розчинової суміші з ящика ковшем Шаульського», майстер виробничого навчання Пилипчук М.Ф. Виступаючі відзначили високий організаційно-методичний рівень проведення уроків.
    Голова методичної комісії, викладач ДПТНЗ «НВВПУ» Гайдайчук Г.П. презентувала роботу фахової методичної комісії училища та проаналізувала результати проведення заключного етапу конкурсу фахової майстерності серед здобувачів ЗП(ПТ)О з професії «Маляр».
    Недашківська Л.П. – виступила з питанням підготовки до участі у Всеукраїнському конкурсі професійної майстерності «WorldSkills Ukraine» за компетентністю кладка цегли.
    Учасники секції ознайомились з навчально-матеріальною базою училища.

23 жовтня 2019 року

    23 жовтня 2019 року на базі Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області було проведено вебінар для педагогічних працівників легкої промисловості та побутового обслуговування населення (у рамках обласної методичної секції) на тему: «Використання електронних освітніх ресурсів у професійній підготовці кваліфікованих робітників за компетентнісним підходом».
    Питання розроблення та упровадження в освітній процес електронних освітніх ресурсів висвітлила Кизяк Л.В., викладач ДНЗ «Новоград-Волинське вище професійне училище».
    Щодо оновлення комплексного методичного забезпечення з професії «Швачка, кравець, закрійник» з використанням інформаційно-комунікаційних технологій виступила Савчук О.П., майстер виробничого навчання ДНЗ «Центр сфери обслуговування м. Житомира».
    Про особливості розроблення та впровадження тестових завдань з допомогою онлайн-ресурсів, тестових оболонок поділилися Сидоржевська М.А., в.о. старшого майстра ПТУ №12 м. Житомира та Мазарчук І,П., викладач ДНЗ «Центр легкої промисловості та побутового обслуговування населення м. Житомира».
    Про «Кейс-технологію» як засіб формування професійних компетентностей здобувачів освіти на уроках виробничого навчання розповіла Пархомчук С.С., викладач ДНЗ «Малинський професійний ліцей».
    Про організацію та проведення регіонального етапу конкурсу «WorldSkills Ukraine» у комптенціях «Технологія моди» та «Петукарське мистецтво» ознайомила Коберник Ж.П., методист НМК ПТО у Житомирській області.

22 жовтня 2019 року


    22 жовтня 2019 року на базі Головинського вищого професійного училища нерудних технологій в рамках обласної методичної секції педагогічних працівників автомобільного транспорту та механізації сільського господарства проведено навчально-практичний семінар на тему «Особливості організації освітнього процесу підготовки робітників для окремих галузей економіки України (транспорт, сільське господарство)».
    Участь у семінарі взяли 36 педагогічних працівників з 13-ти ЗП(ПТ)О.

    Відкрила семінар методист НМК ПТО Колчик О.Г., яка зосередила увагу членів секції на особливостях організації освітнього процесу підготовки робітників для окремих галузей економіки України (транспорт, сільське господарство) за стандартами П(ПТ)О, заснованими на компетентностях.
    Директор ГВПУНТ Максимчук В.В. ознайомив учасників семінару з роботою навчального закладу, зупинившись зокрема на співпраці із замовниками робітничих кадрів, роботодавцями, іншими соціальними партнерами.
    Роль соціального партнерства між роботодавцями-замовниками та закладами П(ПТ)О у підготовці кваліфікованих робітників з професій с/г виробництва розкрили представники ТОВ "Агропросперіс", які є партнерами та друзями ГВПУ НТ (Горова Л. – директор з персоналу, Меньшов А. – директор з агротехнологій).
    Для успішного навчання сучасним аграрним технологіям «Агропросперіс» передав здобувачам освіти ГВПУ НТ оприскувач Amazone, сівалку Great Plains і трактор Claas.
    Під час роботи навчально-практичного семінару були розглянуті та обговорені також питання:
- Елементи тренінгу по роботі з навчальними комп'ютерними програмами з технології вирощування окремих сільськогосподарських культур;
- Особливості проведення атестації спеціалістів та акредитації закладів освіти, які здійснюють підготовку водіїв транспортних засобів у 2019-2020 н.р. (юридичні та організаційні засади);
- Вивчаємо тему №4 «Регулювання дорожнього руху» предмету «Правила дорожнього руху професії 8322 «Водій автотранспортних засобів» категорії «С»;
- Організація набуття компетентності БК.3 «Розуміння та дотримання Правил дорожнього руху» (в частині регулювання дорожнього руху) професії 8331 «Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва» категорії А1.
    В рамках підготовки до атестації педагогічних працівників було заслухано та схвалено презентації, доповіді, повідомлення (власні портфоліо) педагогічних працівників, які атестуються у 2020 році:
• Денисюк В.Г. - викладач ЛПЛ, тема «Впровадження інноваційних технологій в навчально-виховний процес», підтвердження кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії» та підтвердження педагогічного звання «викладач-методист»;
• Левчук В.М. – майстер в/н ЛПЛ, тема «Сворення сприятливого мікроклімату та атмосфери взаєморозуміння в процесі підготовки майбутнього кваліфікованого робітника», присвоєння педагогічного звання «майстра в/н ΙӀ категорії»;
• Редько П.М. – майстер в/н ЦПТО, тема «Методи навчання за рівнем самостійної розумової діяльності», підтвердження педагогічного звання «майстра в/н Ι категорії»;
• Базилівський В.В. – майстер в/н ЦПТО, тема «Впровадження новітніх технологій на уроках виробничого навчання з професії «Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва» як засіб підвищення професійних компетентностей кваліфікованих робітників», підтвердження педагогічного звання «майстра в/н Ι категорії»;
• Пасічник В.І. – майстер в/н ЦПТО, тема «Порядок проїзду регульованих перехресть», підтвердження педагогічного звання «майстра в/н ΙӀ категорії»;
• Кльоц В.О. – майстер в/н ЦПТО, тема «Використання ІКТ у навчальному виробничому процесі при підготовці кваліфікаційних робітників з професії «Водій автотранспортних засобів», підтвердження педагогічного звання «майстра в/н Ι категорії»;
• Некращук Ю.О. - викладач ДПТНЗ «РПЛ», атестація на підтвердження І-ї категорії та отримання педзвання «старший викладач», тема: «Індивідуально-диференційований підхід при підготовці водіїв автотранспортних засобів», спрямованість: для викладачів професійно-теоретичної підготовки і для майстрів виробничого навчання водінню.
    З доповідями та повідомленнями виступили педагогічні працівники:
- Колчик О.Г. - методист НМК ПТО;
- викладач ГВПУНТ Прокопчук В.В.;
- викладач ЖППЛ Пасічник А.В.;
- викладач ЦПТО Цьомик П.В.;
- викладач ДПТНЗ «РПЛ» Некращук Ю.О.;
- викладач ДНЗ «МПЛ» Машина С.М.;
- викладач КПАЛ - Чернявський М.О.
    Члени секції відвідали та обговорили відкриті уроки:
1. Тема програми: «Водіння на маневровому майданчику» (професія «Водій автотранспортних засобів» (категорії «С»). Вправа 5: «Рух з різною швидкістю» - гр. 207, ІІ курс (Майстер в/н Прохорчук В.П.);
2. Тема програми: «Водіння на маневровому майданчику» (професія «Водій автотранспортних засобів» (категорії «С»). Вправа 6: «Рух в різних напрямках» - гр. 201, ІІ курс (Майстер в/н Оникійчук С.М);
3. Тема програми: «Навчання прийомам керування автомобільним краном вантажопідйомністю до 10 тон включно». Тема уроку: «Виконання вантажних робіт на будівельному майданчику в умовах полігону» (професія «Машиніст крана автомобільного») - гр. 403, ІІ курс (Майстер в/н Трохименко О.Р.);
4. Тема програми: «Технологія механізованих робіт». Тема уроку: «Складання МТА згідно з нарядом на роботу та з урахуванням технічних умов». Базова компетентність БК-8 (професія «Тракторист-машиніст с/г виробництва» (категорії «А1») - гр. 201, ІІ курс (Майстри в/н Андрущук В.В., Заньковець Л.М.).
    Уроки проводилися за допомогою сучасної іноземної техніки: оприскувача Amazone, сівалки Great Plains і трактора Claas з використанням інноваційних виробничих та навчальних технологій.
    Допомогу у підготовці техніки надали механіки Поліщук В.А., Коваленко П.С. та працівники машинно-тракторного парку ГВПУНТ.
    Члени секції вирішили взяти до уваги та використовувати в своїй діяльності кращі напрацювання педагогічних працівників області в сфері підготовки робітників для транспорту та сільськогосподарської галузі та досвід співпраці із соціальними партнерами.


17 жовтня 2019 року


    17 жовтня 2019 року на базі ДПТНЗ "Радомишльський професійний ліцей" (директор Затолюк Л.Й.) відбулося засідання обласної методичної секції викладачів природничих дисциплін на тему: "Удосконалення методики освітньої діяльності – як засіб підвищення ефективності проведення уроків". У роботі заходу брали участь 15 представників з 21 закладу професійної (професійно-технічної) освіти області. Засідання проходило у формі семінару-практикуму.
    Директор ліцею ознайомила присутніх з історією створення та діяльністю навчального закладу.
    Сучасний комплекс дидактичного забезпечення освітньої діяльності як умови успішного формування необхідних компетентностей здобувачів освіти презентували Бойко В.А., викладач Баранівського професійного ліцею та Лібіченко Ю.В., викладач ДНЗ «Бердичівське ВПУ».
    Про інформаційно-комунікаційні компетентності та їх практичне використання на уроках природничих дисциплін в закладах професійної (професійно-технічної) освіти розповіли Пилипчук С.О., викладач Головинського ВПУ нерудних технологій та Змієвська М.В., викладач Пулинського професійного ліцею.
    На розвитку творчих і комунікативних здібностях здобувачів освіти при вивченні предметів природничого циклу зосередили увагу присутніх Іщенко Л.М., викладач ДНЗ "Житомирське вище професійне технологічне училище" та Дукмас В.В., викладач Любарського професійного ліцею.
    Учасники засідання відвідали та обговорили урок з предмета біології на тему: «Мутаційна мінливість. Типи мутацій. Мутагени» (викладач Панькевич І.С.).
    Коберник Ж.П., методист НМК ПТО у Житомирській області, ознайомила членів секції з новими нормативними документами необхідними у роботі педагогів.
    Засідання завершилось відвідуванням музею флори і фауни в Радомишлі.

15 жовтня 2019 року

    15 жовтня 2019 року на базі ЦПТО м. Житомира, в рамках обласної методичної секції старших майстрів пройшов семінар-практикум за темою «Удосконалення професійно-практичної підготовки здобувачів освіти із залученням потенціалу навчально-практичних центрів».


    В роботі семінару брали участь старші майстри 20 закладів П(ПТ)О, адміністрація ЦПТО м. Житомира, представники ПП «Євродом Комфорт».
    Директор ЦПТО м. Житомира Перелигін М.М. презентував присутнім навчально-матеріальну базу та досягнення закладу, заступник директора з НВР Любченко Л.В. – роботу галузевих навчально-практичних центрів.
    Васильчук В.А., директор НМК ПТО висвітлила питання «Про нові нормативно-законодавчі акти у сфері професійної (професійно-технічної) освіти» та «Про підсумки організаційно-методичної діяльності ЗП(ПТ)О у 2018-2019 н.р. щодо забезпечення освітнього процесу та основні завдання на 2019-2020 н.р.».
    З питанням «Про основні аспекти діяльності галузевих НПЦ на базі ЗП(ПТ)О області та використання їх потенціалу при підготовці кваліфікованих робітників» виступили: Недашківська Л.П., методист НМК ПТО, керівник секції, старші майстри Свінціцький С.Т. (БПБЛ), Зубрицький В.О. (ПТУ №4), Федчик В.С. (ГВПУНТ), Домарацька З.М. (ДНЗ «ЦСО м. Житомира»), Гавриченко Л.М. (ЦПТО м.Житомира).
    В майстерні навчально-практичного центру з професії «Монтажник санітарно-технічних систем та устаткування» представники ПП «Євродом Комфорт» провели майстер-клас з використанням новітнього обладнання на тему «Терморезисторне зварювання поліетиленових трубопроводів».
    Учасники секції відвідали та обговорили урок майстра виробничого навчання Харковського М.Г за темою «Нарізання зовнішньої різьби на трубах», ознайомились з навчально-матеріальною базою навчально-практичного центру з професії «Монтажник санітарно-технічних систем та устаткування».

2 жовтня 2019 року

    2 жовтня 2019 року на базі Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області, в рамках обласної методичної секції працівників психологічної служби, пройшов вебінар на тему «Робота психологічної служби закладів професійної (професійно-технічної) освіти з батьками учнів та особами, які їх замінюють».
    У роботі вебінару приймали участь представники з 22 навчальних закладів професійної (професійно-технічної) освіти області.
     Гостями вебінару були: Бадіон Сніжана Володимирівна, фахівець Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Житомирської міської ради, яка виступила з доповіддю на тему «Значущість батьківського виховання у становленні особистості дитини. Особливості співпраці працівників психологічної служби, викладачів з батьками учнів» та Бугира Тетяна Володимирівна, координатор у місті Житомирі Всеукраїнської благодійної організації «АСЕТ», з темою доповіді «Практична допомога сім’ям у процесі виховання підростаючого покоління».
    Активну участь у вебінарі прийняли практичні психологи та соціальні педагоги закладів професійної (професійно-технічної) освіти області, а саме:
- Вдовенко Дарина Олександрівна, практичний психолог ДНЗ «Центр сфери обслуговування м. Житомира». Доповідь на тему «Особливості сімейного консультування працівниками психологічної служби закладів професійної (професійно-технічної) освіти»;
- Калінчук Алла Борисівна, практичний психолог Комунальної соціально-реабілітаційної установи «Житомирське вище професійне училище-інтернат» Житомирської обласної ради. Доповідь на тему «Психолого-педагогічний супровід здобувачів освіти у ЗП(ПТ)О. Участь сім’ї у соціальній адаптації здобувачів освіти із особливими освітніми потребами»;
- Єфименко Людмила Станіславівна, соціальний педагог ДНЗ «Бердичівське вище професійне училище». Доповідь на тему «Психологічна готовність молоді до створення сім’ї»;
- Існюк Віта Сергіївна, соціальний педагог ДНЗ «Олевського професійного ліцею». Доповідь на тему «Психологічна сутність батьківства»;
- Паламарчук Олена Миколаївна, соціальний педагог ДНЗ «Новоград-Волинське вище професійне училище», Василюк Світлана Валеріївна, соціальний педагог Турчинівського професійного ліцею. Доповідь на тему «Психологічні проблеми взаємин батьків і дітей. Особливості соціально-психологічної роботи із особами, які замінюють батьків»;
- Нестеренко Марина Михайлівна, заступник директора з навчально-виховної роботи ОПЛ, презентувала психологічну службу Овруцького професійного ліцею;
- Хом’як Юлія Станіславівна, соціальний педагог ОПЛ, презентувала цикл виховних заходів з тематики секції. Керівник обласної методичної секції працівників психологічної служби Сахневич І.Д. підвела підсумки роботи та зробила оголошення щодо подальшої роботи секції.

1 жовтня 2019 року

«Світ без насильства – творимо разом безпечне освітнє середовище» (до реалізації Проєкту долучилися бібліотекарі ЗП(ПТ)О області)

    Відповідно до плану навчально-методичного кабінету ПТО у Житомирській області 01жовтня 2019 р. на базі професійно-технічного училища №16 м. Коростеня відбулося засідання методичної секції бібліотечних працівників ЗП(ПТ) області.
    Засідання на тему «Роль бібліотеки професійної (професійно-технічної) освіти з профілактики та протидії булінгу» проходило у формі круглого столу.
    У засіданні брала участь Обіход Олена Василівна, спеціаліст міжнародної благодійної організації АСЕТ, яка розповіла про напрями роботи організації. Навела статистичні дані про кількість молоді, яка отримала допомогу. Дала рекомендації про заходи, які протидіють зростанню булінгу серед дітей та підлітків.
    Методист НМК ПТО Чистякова В.П. презентувала проєкт «Світ без насильства – творимо разом безпечне освітнє середовище», в якому розкрила мету, заходи та алгоритм реалізації проекту та відзначила роль бібліотечних працівників у його реалізації.
    Учасники обговорили питання про основні напрямки роботи бібліотеки з профілактики булінгу.
    Досвідом роботи з цього питання поділилась бібліотекар ДНЗ «Бердичівське вище професійне училище» Савчук Валентина Миколаївна.
    Валентина Миколаївна організовує роботу бібліотеки з даного питання за такими напрямками: профілактична робота серед підлітків: анкетування, опитування тощо; просвітницька робота серед педагогічних працівників та учнівської молоді щодо попередження насильства. Застосовує у своїй роботі такі форми як круглий стіл із застосуванням медіа-презентацій, анкетування учнів з метою виявлення проявів насильства, години спілкування на тему «Профілактика булінгу серед підлітків», бесіди з елементами тренінгу. Ці та інші форми роботи бібліотеки сприяють формуванню в учнів громадянської відповідальності за наслідки асоціального життя.
    Ковальчук Л.О, бібліотекар ДНЗ «Олевський професійний ліцей», доповнила виступ Савчук В. М. з даного питання.
    Людмила Олексіївна розповіла, що у роботі бібліотекаря найдоцільнішими вважає: просвітницьку роботу серед учнів спільно з фахівцями соціально-психологічної служби, організацію тематичних бібліотечних виставок, бібліотечних уроків тощо.
    З цікавістю присутні обговорили питання про форми і методи роботи бібліотеки з профілактики і протидії булінгу.
    Сергієнко О.В., заступник начальника відділу право просвітництва Коростенського міського центру правової допомоги провела обговорення проблеми на достатньому емоційному рівні, із вдалим застосуванням ІКТ та елементами тренінгу, прикладами з досвіду роботи.
    Бібліотекар Головинського вищого професійного училища нерудних технологій Бежевець Т.П. шукає нові шляхи взаємодії з учнями. У цьому їй допомагають наступні форми роботи: інформаційні викладки, виставки, повідомлення, інформхвилинки, друкована продукція, бібліоквести з вирішення певних ситуацій, зустрічі запитань і відповідей, бібліотерапевтичні години, бібліотечний десант.
    Мошківська Г.А., бібліотекар Овруцького професійного ліцею, розповіла, як вона проводить різні профілактичні групові заняття з розвитку комунікативних навичок, профілактики асоціальної поведінки з основами правових знань, а також заняття, спрямовані на допомогу в досягненні позитивних життєвих цілей.
    Досвідом роботи з питання «Допомога бібліотекаря класному керівникові в організації виховної діяльності із запобігання булінгу» поділилась бібліотекар Баранівського професійного ліцею Савич Т.В., яка на засіданнях методичного об'єднання класних керівників ліцею проводить аналіз спеціальних тематичних рубрик із проблем насильства, які з’являються в освітянських засобах масової інформації, підготувавши дайджест «Стоп булінг». Разом з класними керівниками практикує проведення виховних годин. У бібліотеці створена виставка інформаційних матеріалів «Булінг – що потрібно знати».
    Слухова Л.К., бібліотекар Житомирського професійного політехнічного ліцею, також організовує роботу з даного питання у тісному контакті із класними керівниками та вихователями, забезпечуючи їх інформаційними матеріалами стосовно теми. У бібліотеці створено куточок «Стоп, булінг», складені інформаційні списки літератури як для учнів, так і для педагогічних працівників.
    Про превентивне виховання, як складової профілактики і протидії булінгу, проінформувала Дяченко О.В., бібліотекар ДНЗ «Новоград-Волинське вище професійне училище». Вона застосовує у своїй роботі форми і методи превентивного виховання починаючи від простіших: виставка, бесіда, гра, екскурсія, де намагається привертати увагу учнів на проблеми, висуває аргументи на користь безпечної поведінки, надає переконливу інформацію про ступені ризику, а в бібліотеці створює ситуації психологічного комфорту й захищеності.
    Питання «Про різновиди та ознаки насильства щодо неповнолітніх та наслідки насильства в учнівському середовищі» не залишили байдужими нікого з присутніх. До обговорення даного питання долучилась бібліотекар Любарського професійного ліцею Трохимчик Орися Мефодіївна, яка розповіла про різновиди та ознаки насильства, охарактеризувавши їх. Спільно з педагогічним колективом доносить думку до здобувачів профтехосвіти, що насильство, цькування, дискримінація за будь-якою ознакою в закладі є неприйнятними. Вихованню у здобувачів освіти людяності, відповідальності, любові до ближнього, поваги до гідності іншої людини, свідомого ставлення до своїх прав та обов’язків сприяють тематичні розкладки «СТОП насильству!», усний журнал «Ти особливий – цінуй своє життя», книжкова виставка «Складний і чудовий цей світ підлітковий», дебати «Що я знаю про насилля», круглий стіл «Насильство в сім′ї – міф чи реальність».
    Усач Алла Янівна, бібліотекар професійно-технічного училища №4 доповнила колегу про те, що у закладі освіти вирішальна роль у боротьбі з насильством належить педагогічним працівникам, проте впоратися з цією проблемою вони зможуть лише за підтримки керівництва, батьків, представників місцевих органів влади та громадських організацій.
    Досвідом роботи з питання «Формування ненасильницьких моделей поведінки серед учнівської молоді засобами роботи бібліотеки» поділилась бібліотекар ДНЗ «Житомирське вище професійне технологічне училище» Музичук Лідія Олексіївна, яка застосовує у своїй роботі форми попередження асоціальних проявів поведінки: демонстрація фільмів, відео роликів з їх подальшим обговоренням, участь у заходах проведення Всесвітньої акції «16 днів проти насилля» тощо. Саме завдяки таким заходам здобувачі освіти можуть поглибити знання про права людини, про насильство та його види, сформувати навички правомірної поведінки. А найефективнішою формою роботи Лідія Олексіївна вважає, насамперед, власний приклад толерантної поведінки.
    Продовжила розмову колеги з вищезазначеного питання бібліотекар ДПТНЗ «Радомишльський професійний ліцей» Хитриченко Л.Г., яка з метою розкриття даної теми використовує наочні форми популяризації книги, презентації книг «Захист прав дітей та попередження психологічного насильства» та «Як захистити свої права», проводить рольові ігри «Право і мораль», обговорення відеофільмів, зустрічі з працівникам соціальної служби сім'ї, дітей та молоді.
    Учасники засідання відвідали виховний захід, проведений бібліотекарем Костюченко В.В. відповідно до теми круглого столу – година спілкування «Людина починається з добра». Захід проведено з використанням відеороликів, фрагментів фільмів, а заступник начальника відділу право просвітництва міського центру правової допомоги Сергієнко О.В. провела з учнями гру «Два яблука». Підсумки роботи методичної секції бібліотечних працівників ЗП(ПТ)О області підвели методист Чистякова В.П. та керівник секції Шелещук С.В.

25 вересня 2019 року

    25 вересня 2019 року на базі Навчально-методичного кабінету ПТО у Житомирській області відбулося засідання обласної секції заступників директорів з навчально-виховної роботи ЗП(ПТ)О області. У рамках роботи круглого столу на тему «Презентація обласного проекту «Світ без насильства – творимо разом безпечне освітнє середовище» розглядались питання спрямовані на удосконалення практики роботи закладів освіти з питань запобігання та протидії булінгу в освітньому середовищі.
    У своєму виступі, кандидат психологічних наук, викладач кафедри психології КЗ «Житомирського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти» Житомирської обласної ради, Вознюк Олена Миколаївна висвітлила питання «Булінг як соціально-педагогічна проблема. Сутність та ключові ознаки. Жертви й ініціатори булінгу».


    Радушинська Наталія Вацлавівна, заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Житомирській області, змістовно розкрила питання «Організація протидії та попередження булінгу (цькуванню) в закладі освіти». ЇЇ виступ доповнила координатор в м. Житомирі ВБО «АСЕТ» Бугира Тетяна Володимирівна.
    Про адміністративну та кримінальну відповідальність громадян (в тому числі педагогів) за правопорушення, що мають ознаки булінгу) розповіла інспектор підрозділу ювенальної превенції ГУ Національної поліції у Житомирській області Гонгало Ірина Валеріївна.
    Ткачук Ірина Миколаївна, методист НМК ПТО ознайомила учасників засідання з основними завданнями обласного проекту «Світ без насильства – творимо разом безпечне освітнє середовище». Вона акцентувала увагу на плані заходів щодо його реалізації.
    Своїм досвідом щодо ефективної реалізації проекту поділилась заступник директора з навчально-виховної роботи ДНЗ «Центру легкої промисловості та побутового обслуговування м. Житомира» Гурінович Олена Миколаївна. Вона ознайомила присутніх та надала важливі та необхідні рекомендації по питанню «Механізм взаємодії учасників освітнього процесу в разі виявлення випадку жорстокого поводження з неповнолітніми». Заступник директора з НВР Любарського професійного ліцею Гевлич Віктор Петрович висвітив питання «Реалізація заходів щодо попередження насильницької моделі поведінки, випадків булінгу серед учасників освітнього процесу». «Практичні поради педагогічним працівникам щодо здійснення аналізу колективних переглядів відеофільмів «Стоп булінг!» з подальшим їх обговоренням надала керівник секції заступник директора з НВР ДНЗ «Бердичівське вище професійне училище» Артеменко Світлана Миколаївна.

19 вересня 2019 року

    19.09.19р. в НМК ПТО у Житомирській області відбулося засідання обласної методичної секції методистів ПТНЗ. Секція проходила у формі ділової зустрічі на якій розглядалися актуальні питання:
- ознайомлення зі змінами в нормативно-законодавчій базі, Васильчук В А., директор НМК ПТО;
- сучасні вимоги до планування методичної роботи, Свищ Л.М., методист ДНЗ "ЦСО" м.Житомира; Канюка Л.Ф., методист ДНЗ "МПЛ";
- методичний супровід діяльності педпрацівників ЗПО в індивідуальному професійному вдосконаленні, Осипчук О.В., методист ДНЗ "БВПУ", Бичківська О.В., методист ДПТНЗ "РПЛ";
- участь методичних служб у забезпеченні якості підготовки кваліфікованих робітників, Васильчук Т.П, методист ГВПУНТ, Івановська Л.В., методист ПТУ 4 м. Бердичева, Пешко Т.В., методист ОПЛ.
Керівник секції Теслюк Н.І. ознайомила колег з планом робити секції на навчальний рік.

19 вересня 2019 року


    19 вересня 2019 року відбулася обласна методична секція викладачів предметів гуманітарної підготовки за темою «Якісна підготовка викладачів предметів гуманітарного циклу – запорука реалізації завдань сучасної мовної освіти, інтеграції української освіти в європейський контекст».
    Засідання проходило одночасно на базі БПБЛ та ДНЗ «ЦСО м.Житомира» у формі методичної сесії.
    На базі БПБЛ працювали викладачі української мови та літератури, на базі ДНЗ «ЦСО м. Житомира» - викладачі іноземної мови.
    Робота розпочалася з нормативного путівника – опрацювання документів МОН України щодо викладання предметів гуманітарної підготовки у 2019/2020 навчальному році. Доповідачі Яценюк Г.В. ( БПБЛ) та Чернова З.Ф. (ДНЗ «ЦСО м.Житомира») довели до відома учасників секції методичні рекомендації, перелік навчальної літератури, провели практикум з особливостей календарно-тематичного планування предметів гуманітарного циклу. Викладачі ДНЗ «ЦСО м.Житомира» презентували нові підручники з англійської мови, рекомендовані МОН України.

    Велика увага була приділена новому Українському правопису, який вступив в дію 3 червня 2019 року. У своєму виступі Блізніченко Ю.О. (ДНЗ «БВПУ»), вказала на причини, необхідність та актуальність внесення змін до «Українського правопису».
    Литвинець Н.М. (ДНЗ «НВВПУ»), зробила детальний порівняльний аналіз попередньої та нової редакцій «Українського правопису».
    В ході комунікативної перерви-гри «Знайди помилку», організованої керівником секції Яценюк Г.В., викладачі предметів гуманітарного циклу навчилися з допомогою телефону користуватися програмою LearningApps.org.
Цікавим, змістовно насиченим було практичне групове заняття серед викладачів іноземної мови: моделювання уроку засвоєння нових знань за контентом підручника 11 класу. Учасники секції продемонстрували креативність у підборі завдань на кожен етап уроку відповідно до його типу.
    Досвідом використання інноваційних методів активізації здобувачів освіти на заняттях англійської мови поділилась Маліцька Н.М. (ДПТНЗ «РПЛ»).
    Про перспективи викладання іноземної мови з урахуванням професійного спрямування та використання професійно спрямованих завдань розповіла КозубенкоЮ.С., (ОПЛ). Дискурс щодо формування словника професійної лексики продовжила Шевчук Т.О. ( ЖППЛ).    Приємною та незабутньою стала зустріч викладачів іноземної мови з Метью Фейхе, волонтером Корпусу Миру. Живе спілкування англійською мовою, обмін досвідом щодо навчання та виховання підлітків сприяли розвитку комунікативної компетентності педагогів.
Жваве обговорення серед присутніх викликали виступи Климчук А.В. (ЦПТО) та Мішиної Т.В. (ОПЛ) з проблем підготовки здобувачів освіти до державної підсумкової атестації у формі ЗНО, мотивації до навчання та участі у ЗНО.

12 вересня 2019 року


    12 вересня 2019 року на базі КЗ «Житомирський краєзнавчий музей» відбулося засідання методичної секції викладачів суспільних дисциплін.
    Про перспективи розвитку музейного закладу, зростання колекцій експонатів, впровадження сучасних музейних технологій розповіла Каплун Ю.В., заступник директора музею.
    Ковальчук Т.О., методист НМК ПТО, підвела підсумки педагогічних здобутків викладачів у 2018/2019 н.р., зосередила увагу присутніх на питаннях сучасних підходів до викладання суспільних дисциплін, підвищенні результативності навчання.

<

    Широка дискусія розгорнулась навколо проблеми «Як подолати шлях від оновлення змісту до нової історичної освіти».
    Нормативний путівник для викладачів суспільних дисциплін, а саме: відповідне розпорядження Кабінету Міністрів України щодо проведення у 2019 році Всеукраїнського тижня права, листи МОН України про методичні рекомендації щодо викладання предметів суспільствознавчого напряму, переліки навчальної літератури, національно-патріотичне виховання здобувачів освіти озвучила, проаналізувала та надала конкретні методичні поради керівник секції Комісарчук О.А.
    Власним досвідом створення позитивної мотивації в процесі вивчення історії поділилися викладачі ОПЛ - Бондарчук Н.В., ППЛ – Іщенко О.А.
    Питання інтеграції соціально-гуманітарних знань, забезпечення мінімальної функціональної громадянської освіченості здобувача освіти висвітлили викладачі Григорчук І.О. ( БПЛ) та Коваленко С.В.( ДНЗ «МПЛ»).


    Завідувачем історичного відділу краєзнавчого музею Родічевою О.В. було проведено два історичні уроки: «Наш край у добу УНР», «Житомирщина в період ІІ світової війни». Присутні з великою зацікавленістю сприймали нові факти історії, включалися в бесіду з науковим працівником музею.

10 вересня 2019 року


    10 вересня 2018 року на базі Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області відбулося засідання обласної методичної секції заступників директорів з навчальної та навчально-виробничої роботи. Засідання проводилось у формі навчально-практичного семінару.
    Відкрила семінар директор НМК ПТО у Житомирській області Васильчук В.А. з інформацією «Про підсумки організаційно-методичної діяльності закладів професійної (професійно-технічної) освіти у 2018-2019 навчальному році та пріоритетні завдання на новий навчальний рік». Увага присутніх була зосереджена на питаннях особливостей організації та проведення професійної підготовки здобувачів освіти з елементами дуальної системи, за індивідуальними навчальними планами. Підведено підсумки роботи творчих груп при НМК ПТО по розробці нових СП(ПТ)О, електронних засобів навчального призначення. Проаналізовано стан впровадження інноваційних педагогічних технологій, дослідно-експериментальної роботи, участі в роботі Малої академії наук, функціонування галузевих навчально-практичних центрів при ЗП(ПТ)О, видавничої діяльності, участь у конкурсах професійної майстерності, учнівських олімпіадах. Поставлені пріоритетні завдання на новий навчальний рік.
    Начальник відділу з питань професійно-технічної та вищої освіти управління освіти і науки Житомирської облдержадміністрації Осипович Н.Є. проаналізувала стан виконання ЗП(ПТ)О регіонального замовлення на підготовку кваліфікованих робітників у 2019 році та поділилася прогнозами на 2020 рік.
    Інформацією щодо зміни законодавства України з питань організації інклюзивного навчання у закладах професійної (професійно-технічної) освіти з учасниками семінару поділилася методист НМК ПТО у Житомирській області Роспотнюк Г.В. Вона зосередила увагу присутніх також на питаннях посилення відповідальності за дотриманням законодавства України про працю.
    На навчально-практичному семінарі працювала Інформаційна трибуна «Готуємося до нового навчального року». Заступник директора Житомирського вищого професійного технологічного училища Гнатюк Ю.Ю ознайомила присутніх з основними нормативно-правовими документами при підготовці закладу П(ПТ)О до нового 2019-2020 навчального року.
    Методист НМК ПТО у Житомирській області Баранівська Л.Й. оголосила результати державної підсумкової атестації у формі ЗНО здобувачів професійної освіти у 2019 році.
    Методист НМК ПТО у Житомирській області Колчик О.Г. зосередила увагу учасників семінару на особливостях розробки, оформлення та реалізації робочих навчальних планів у 2019-2020 навчальному році.
    Членами секції розглянуто та погоджено план роботи секції на 2019-2020 навчальний рік.
    В рамках практичної частини семінару надано консультації щодо особливостей розробки та оформлення робочих навчальних планів у 2019-2020 навчальному році, складання відомостей педагогічного навантаження.

5 вересня 2019 року


    5 вересня 2019 року на базі НМК ПТО у Житомирській області у рамках обласної методичної секції психологічної служби області пройшла семінар-нарада на тему «Зміст та напрямки діяльності психологічної служби закладів професійної (професійно-технічної) освіти у 2019-2020 н.р.». У роботі засідання взяли участь 25 представників професійно-технічних навчальних закладів області.
    Для участі у заході було запрошено Любов Антонівну Кльоц, доцента кафедри психології комунального закладу «Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Житомирської обласної ради.
    На початку заходу Присяжнюк В.Ю., соціальний педагог Центру ПТО м. Житомира, проаналізувала діяльність психологічної служби ПТНЗ області у 2018/2019 н.р., зосередивши увагу присутніх на досягненнях практичних психологів та соціальних педагогів. Зокрема, вона відзначила, що серед переможців обласного етапу Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів і соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» п’ятеро лауреатів було з числа працівників психологічної служби ПТНЗ.
    Через обставини, пов’язані зі змінами в професійній сфері, Валентина Юріївна Присяжнюк повідомила про неможливість продовження своєї діяльності як голови методичної секції працівників психологічної служби закладів ПТО області. Наступницею Валентини Юріївни одноголосно було обрано Олесю Францівну Яворську, соціального педагога Житомирського професійного політехнічного ліцею.
    Кльоц Л.А., доцент кафедри психології КЗ ЖОІППО Житомирської обласної ради, ознайомила учасників засідання із нормативно-правовими документами психологічної служби, зокрема з листом МОН України № 1/9-462 від 18.07.2019 р. «Про пріоритетні напрямки роботи психологічної служби у системі освіти на 2019/2020 н.р.» та листом МОН України № 1/9-477 від 24.07.2019 р. До обговорення цього питання активно долучилися всі учасники семінару.
    Методист НМК ПТО у Житомирській області Сахневич І.Д. розповіла присутнім про шляхи оптимізації соціальної адаптації здобувачів освіти із особливими освітніми потребами та про психолого-педагогічний супровід здобувачів освіти у ЗП(ПТ)О. Ірина Дем’янівна ознайомила учасників заходу з листом МОН України № 1/9-498 від 05.08.2019 р. «Методичні рекомендації щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами в закладах освіти в 2019/2020 н.р.» та постановою КМУ від 10.07.2019 р. № 636 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах професійної (професійно-технічної) освіти».
    З метою підвищення професійного рівня і розвитку творчого потенціалу фахівців психологічної служби учасникам заходу було запропоновано долучитися до участі у Всеукраїнському конкурсі авторських програм практичних психологів та соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» у номінації «Корекційно-розвиткові програми».

16 травня 2019 року


    30 травня 2019 року на базі Любарського професійного ліцею відбулося засідання круглого столу за участі старших майстрів з 21 закладу П(ПТ)О області на тему «Співпраця закладу професійної (професійно-технічної) освіти із соціальними партнерами щодо формування ринку освітніх послуг у регіоні».
    Гнатишин В.В., директор ліцею, презентував присутнім навчально-матеріальну базу та здобутки закладу.
    Васильчук В.А., директор НМК ПТО у Житомирській області висвітлила питання формування закладами П(ПТ)О освітньої пропозиції з використанням інформаційної системи регіонального ринку праці.
    Про співпрацю закладу П(ПТ)О із соціальними партнерами, як запорукою відновлення робітничого потенціалу регіону, розповів Турук Г.А., старший майстер ЛПЛ.
    Радіонова О.І., провідний фахівець з профорієнтації Любарської районної філії Житомирського ОЦЗ, ознайомила присутніх з основними напрямками організації професійного навчання дорослого населення та безробітних, як пріоритету співпраці ЗП(ПТ)О та служби зайнятості.
    Учасник зібрання ознайомилися з сучасною с/г технікою на базі ТОВ «Хмільницьке» – соціального партнера ліцею, за участі якого буде з вересня місяця упроваджуватись елементи дуальної форми навчання з професії «Тракторист-машиніст с/г виробництва; Слюсар з ремонту с/г машин та устаткування».

16 травня 2019 року    16 травня 2019 року на базі ДНЗ «Турчинівський професійний ліцей» відбулося засідання обласної методичної секції заступників директорів з навчально-виховної роботи ЗП(ПТ)О. На розгляд було винесено тему «Здоров’я і безпека учасників освітнього процесу». Засідання пройшло у формі педагогічного тренінгу, в якому взяли участь 19 заступників.
    Інформацію про Концепцію програми «Психічне здоров’я учасників освітнього процесу. Концепція програми охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 р. Проект національного плану дій щодо психічного здоров’я в Україні», підготувала заступниця директора з НВР ЖППЛ Горай О.І.
    Зокрема, вона зазначила, що проблема збереження здоров’я та психологічного комфорту педагогів є соціально значимою і актуальною, тому що психологічний стан педагогів має прямий вплив і на психологічне здоров’я та комфорт учнів, і на ефективність освітнього процесу та професійну діяльність загалом. Професійна діяльність, в основі якої лежать міжособистісна комунікація і велика кількість соціальних контактів, може призвести до порушення психічного здоров’я та зниження її якості.
    Оксана Іванівна представила до уваги присутніх перелік основних компонентів проблематики в царині охорони психічного здоров’я в Україні. З питанням «Методи для коригування психологічної поведінки та правопорушень а також алгоритм роботи з учнівською молоддю, яка потребує підвищеної педагогічної уваги» виступили заступники директора з НВР ДНЗ «ЦЛППОН» О.М.Гурінович та ДНЗ «ОПЛ» О.Б.Фоміна. На їхній погляд, адміністрації навчального закладу необхідно працювати над тим, аби всі члени педагогічного колективу правильно розуміли свої завдання та відповідальність як вихователів. Зокрема, важливим моментом у поліпшенні стосунків між педагогами й учнями є забезпечення тактовного, доброзичливого ставлення викладачів до тих учнів, з якими їм важко працювати.
    Профілактичною студією «Забезпеч собі безпеку: психологічні нюанси» зацікавила присутніх заступник директора з НВР ДНЗ «БВПУ» С.М.Артеменко. Вона, зокрема, розповіла про ціннісно-смисловий рівень регуляції психофізіологічних станів та нагадала про необхідність свідомого застосування технік позитивізації та декатастрофізації.
    Під час розгляду наступного питання думками про психологічну підтримку інновацій особистості учнів із підвищеним рівнем агресивності з присутніми поділилася заступниця директора з НВР ДНЗ «ЖВПТУ» Мельниченко Л.В. Підсумком її виступу стало наступне узагальнення: інновацію можна розуміти як ефект культуротворчої активності людини, витвір людської праці, зміни в соціальній поведінці людей та програму розвитку особистості.
    В умовах переходу до освіти інноваційного особисто-орієнтованого типу, творчий процес ототожнюється з інвенційно-інноваційними, адаптаційними процесами, які мають місце в інноваційних формах соціальної поведінки та саморозвитку.
    Заступниця директора з НВР ЦПТО м. Житомира Н.Р.Чайкіна влаштувала присутнім огляд особливостей арт-терапії як зцілення мистецтвом. Вона розповіла колегам про завдання арт-терапії, її основні види та функції.
    Головою секції, Горай О.І.. було підведено підсумки роботи методичної секції бібліотечних працівників ЗП(ПТ)О області у цьому навчальному році та обговорено питання, які цікавлять заступників директорів з навчально-виховної роботи, для включення до плану роботи методсекції наступного навчального року.

16 травня 2019 року

Обласна методична секція методистів, голів методичних комісій ПТНЗ    16 травня 2019 року директор НМК ПТО у Житомирській області Васильчук В.А. зібрала методистів ЗП(ПТ)О на підсумкове засідання, яке проходило на базі ДПТНЗ «Радомишльській професійний ліцей». На секції були присутні методисти з 22 ЗП(ПТ)О області. Учасників засідання привітала директор ДПТНЗ «РПЛ» Затолюк Л.Й., яка познайомила присутніх з навчально-матеріальною базою навчального закладу та презентувала роботу «Центру кар’єри». Центр ефективно працює в напрямку працевлаштування, співпраці з роботодавцями та Центром зайнятості.
    Методист ДПТНЗ «РПЛ» Бичківська О.В., спільно з головами МК (Маліцька Н.М., Кондратенко К.В., Дучінська Н.В., Голумбйовський І.С.) розповіли про використання інноваційних підходів в здійсненні методичної роботи.
    На секції розглянули питання «Дослідно-експериментальна діяльність колективу закладу» (Кокуца В.В, методист ЦПТО м.Житомира; Осипчук О.В., методист БВПУ).
    Керівник секції Теслюк Н.І. презентувала збірку на допомогу методисту: «Документація в роботі методиста від А до Я», над якою працювала творча група упродовж навчального року, провела анкетування щодо підсумків роботи та надання пропозицій до плану на новий навчальний рік. Методист Бичківська О.В. провела презентацію «Центру кар’єри» та поділилася досвідом роботи з упровадження сучасних підходів до проведення профорієнтаційної роботи. Учасники секції відвідали організований під центр кабінет, ознайомилися з нормативним і методичним забезпеченням та взяли участь в тренінгу «Професійна кар’єра», який провів представник міського Центру зайнятості.
    Для учасників засідання адміністрація ліцею організувала екскурсію в історико-культурний комплекс «Радомисль». Секція була організована на високому методичному рівні та насичена різними формами роботи, проходила продуктивно та креативно. Дякуємо організаторам за їх професіоналізм!

14 травня 2019 року

    14 травня 2019 року на базі Бердичівського професійного будівельного ліцею відбулося засідання обласної методичної секції заступників директорів з навчально-виробничої роботи. Засідання проводилось у формі навчально-практичного семінару.
    Відкрила семінар методист навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області Колчик О.Г., яка зосередила увагу учасників семінару на:
- окремих питаннях розробки РНП за стандартами професійної (професійно-технічної) освіти на основі компетентнісного підходу;
- особливостях організації освітнього процесу у 2019-2020 н.р., запровадженні нових стандартів П(ПТ)О.
    З питанням «Положення про професійне (професійно-технічне) навчання на основі модульної технології (в редакції від 31.01.2018)» перед учасниками семінару виступила директор НМК ПТО у Житомирській області Васильчук В.А.
    Питання щодо Контрольно – аналітичної діяльності - як необхідного компоненту системи роботи заступника директора закладу професійної (професійно-технічної) освіти з НВР, алгоритму здійснення контролю в закладах професійної (професійно-технічної) освіти при впровадженні стандартів нового покоління розкрили Суханіцький В.П. – заступник директора ЛПЛ, керівник секції та Нікончук Ф.М. – заступник директора ЖППЛ.
    Власним досвідом щодо:
- Особливостей застосування форм та методів контролю за ходом освітнього процесу в закладах професійної (професійно-технічної) освіти при впровадженні стандартів, заснованих на компетентностях;
- Моніторингу якості освітнього процесу та його ролі в реалізації контрольної функції;
- Інноваційних технологій, які запроваджуються в різних формах внутрішнього контролю поділилися:
- Тарасюк С.М. - заступник директора ПТУ № 4 м. Бердичева;
- Новак В.А. - заступник директора БПЛ;
- Лічаченко Г.П. - заступник директора КПАЛ;
- Гурінчук С.В. - заступник директора ОПЛ;
- Мохорт С.С. – в.о. директора ПТУ № 12 м. Бердичева.
    Широка дискусія розгорнулася навколо питання оптимізації заповнення додатків до дипломів у відповідності до робочих навчальних планів.
    Шеренговський В.С. – в.о. директора БПБЛ провів відкритий захід: Інструктивно – методичну нараду педагогічних працівників БПБЛ з питань контролю за освітнім процесом при впровадженні стандартів, заснованих на компетентностях.
    Члени секції вирішили: взяти до уваги та використовувати в освітньому процесі всі матеріали, представлені учасниками семінару.

14 травня 2019 року

    Відповідно до плану навчально-методичного кабінету ПТО у Житомирській області 14 травня 2019 р. на базі Державного професійно-технічного навчального закладу «Радомишльський професійний ліцей» відбулося засідання методичної секції бібліотечних працівників ЗП(ПТ)О області.

    Засідання на тему «Бібліотека як ресурсний центр сприяння організації освітнього простору здобувачів професійно-технічної освіти» проходило у формі генерації бібліотечних ідей.
    Із вступним словом, про важливість ролі бібліотеки в організації освітнього простору здобувачів професійно-технічної освіти, до учасників зібрання звернулась методист НМК ПТО Чистякова В.П.
    Присутні на засіданні обговорили питання, щодо нових шляхів популяризації бібліотечних ресурсів для розповсюдження знань.
    Досвідом роботи з цього питання поділилася бібліотекар Коростишівського професійного аграрного ліцею Бондаренко Л.О. Вона розповіла, що бібліотека активно впроваджує в свою діяльність інформаційні технології, шукаючи нові шляхи популяризації бібліотечних ресурсів – це нові форми книжкової виставки: виставка-вікторина, виставка однієї книги, віртуальна виставка; створення буктрейлерів. Допомагає привернути увагу користувачів до бібліотечних ресурсів і така форма роботи як буккросинг.
    Підтримала колегу, про важливість даного питання, бібліотекар професійно-технічного училища №4 м.Бердичева, яка вважає, що перед бібліотеками сьогодні постають нові виклики – як не втратити користувачів та надавати послуги, які будуть затребуваними.
    Сьогодні завдання бібліотеки – дати найповнішу інформацію користувачу. А в якому вигляді, – чи це в книзі, чи це на якихось інших носіях, чи користувач сам знайде для себе інформацію за допомогою засобів Інтернету, на думку Алли Янівни, – вибирати самому читачеві. Головне, щоб користувач знав, що саме в бібліотеці можна отримати інформацію.
    З цікавістю присутні обговорили питання про роль бібліотеки у формуванні пізнавальної активності учнів та розвитку інтересу до знань.
    Бібліотекар Житомирського професійного політехнічного ліцею Слухова Л.К. переконана, що одним із багатьох важливих завдань, які ставляться перед бібліотекарем – залучити учня до читання, викликавши природну зацікавленість і потребу у читанні. Адже читання – це одне із основних джерел знань та базис для розвитку особистості. Бібліотека наповнена навчальними виданнями, які дають змогу зрозуміти та пізнати оточуючий світ. Людмила Кирилівна, застосовуючи різноманітні форми роботи, формує у своїх читачів пізнавальну активність та розвиває інтерес до знань.
    Досвідом роботи з питання «Бібліотека – ресурсний центр сприяння організації освітнього простору здобувачів професійно-технічної освіти» поділилася бібліотекар Державного навчального закладу «Малинський професійний ліцей» Левченко Н.П., яка зазначила про те, що бібліотека закладу освіти здійснює повноцінне інформаційне та методичне забезпечення освітнього процесу. Також бібліотека має на меті накопичувати та зберігати інформацію: не тільки традиційні документи, а й в електронному вигляді, використовуючи сучасні інформаційні технології.
    Про своє бачення зазначеного вище питання, розповіла бібліотекар Турчинівського професійного ліцею Зоріна Л.І. Вона у своїй роботі намагається зробити, потрібну користувачам інформацію, максимально доступною і в повному обсязі цьому сприяють крім давно відомих книг, довідкових матеріалів – сучасні потужні інформаційні системи, які доносять аудіо та відео інформацію, інформацію в електронному вигляді – швидко, якісно і в потрібному обсязі.
    Присутні на засіданні долучилися до питання «Використання художньої літератури у вихованні учнівської молоді». Про свої напрацювання з даного питання розповіла бібліотекар Пулинського професійного ліцею Опанащук А.Г., яка головним завданням у своїй діяльності ставить правильну організацію виховного процесу на основі вивчення й розвитку здібностей учнівської молоді, створення умов для вільного розвитку особистості.
    Про роботу з підвищення ефективності професійного росту бібліотекаря шляхом вивчення досвіду обслуговування користувачів та використання ресурсів бібліотеки, поділилась з присутніми бібліотекар Головинського вищого професійного училища нерудних технологій Бежевець Т.П., яка наголосила на тому, що при швидкому темпі впровадження інноваційних та інформаційних технологій в освіті, робота бібліотеки також піднімається на значно вищий рівень. В бібліотеці створено своєрідну «електронну скриньку». В ній вміщено матеріали, які доповнюють інформаційні потреби здобувачів освіти для сприяння організації освітнього простору. Створені папки окремих загальноосвітніх предметів, де вміщено аудіо книги, відео матеріали, презентації, матеріали, які користуються попитом у користувачів і є у вільному доступі.
    Бібліотекар «Житомирське вище професійне училище-інтернат» Ягоджинська С.В. вважає, щоб досягнути професійного зросту бібліотекарю, в умовах сьогодення, потрібно застосовувати нові форми роботи, а також формування професійної компетенції. процес безперервний – це і курси підвищення кваліфікації, і проведення окремого методичного заходу, і колективні та індивідуальні форми методичної роботи, а саме: семінари, творчі групи, обмін досвідом, співпраця з бібліопортнерами, самоосвітня діяльність, тощо. У своїй роботі намагається проявляти творчість та інноваційний підхід.
    Учасниками семінару було розглянуто і питання про можливості бібліотеки з формування традиційних та нетрадиційних бібліотечних послуг. Бібліотекар ДНЗ «Житомирське вище професійне технологічне училище» Шиманська К.М., яка зазначила, щоб іти в ногу з часом потрібно переглянути традиційні послуги бібліотеки та впроваджувати в практичну діяльність нові нетрадиційні продукти та послуги. У бібліотеці закладу освіти актуальні електронно-бібліотечні послуги користувачам, які забезпечують їм можливість отримувати інформацію, знання й ресурси незалежно від місця перебування. Також користувачам пропонуються нові послуги, такі як: Інтернет-огляд, віртуальна подорож, слайд-зустріч, відео екскурс з різних тем, інформаційне сафарі, тощо. Таким чином, кожен відвідувач бібліотеки може не лише задовольнити свої інформаційні запити, але й цікаво провести свій час, знайти нових друзів, цікавих співрозмовників та відпочити в колі однодумців.
    Важливою є і роль бібліотеки як центра втілення нового, незнаного, креативного.
    Бібліотекар ДНЗ «Центр сфери обслуговування м. Житомира» Шелещук С.В. зазначила, що сучасна бібліотека – це не лише читання, це центр розвитку та цікавого часопроведення із залученням інтерактивних технологій. Тож перед бібліотекою гостро постає питання, як перетворити її у заклад, невимушена атмосфера якого, сприяла б залученню учнів до читання, розвитку їх творчих здібностей. Звичайно, поряд із активним пошуком нових шляхів популяризації бібліотечних ресурсів та запровадження інтерактивних методик роботи з користувачами, продовжує застосовувати традиційні бібліотечні форми обслуговування читачів та нові форми роботи: бібліотечний уік-енд; практичні заняття з елементами тренінгу; створення фото зон з книжковими інсталяціями, бібліо-експрес урок; тощо. Запровадження нових форм у роботу бібліотеки позитивно впливає не тільки на стосунки між бібліотекарем та читачем, але й дозволяє творчо презентувати фонд бібліотеки.

    Учасники засідання секції відвідали виховний захід, етнографічний діліжанс «Радомишль. Легенди мого краю», який уміло підготувала бібліотекар Хитриченко Л.Г.
    Головою секції, Шелещук С.В., було підведено підсумки роботи методичної секції бібліотечних працівників ЗП(ПТ)О області у цьому навчальному році та обговорено питання, які цікавлять бібліотекарів, для включення до плану наступного навчального року.

Архів

Весна 2019

Зима 2018-2019

Осінь 2018