17 жовтня 2019 року


    17 жовтня 2019 року на базі ДПТНЗ "Радомишльський професійний ліцей" (директор Затолюк Л.Й.) відбулося засідання обласної методичної секції викладачів природничих дисциплін на тему: "Удосконалення методики освітньої діяльності – як засіб підвищення ефективності проведення уроків". У роботі заходу брали участь 15 представників з 21 закладу професійної (професійно-технічної) освіти області. Засідання проходило у формі семінару-практикуму.
    Директор ліцею ознайомила присутніх з історією створення та діяльністю навчального закладу.
    Сучасний комплекс дидактичного забезпечення освітньої діяльності як умови успішного формування необхідних компетентностей здобувачів освіти презентували Бойко В.А., викладач Баранівського професійного ліцею та Лібіченко Ю.В., викладач ДНЗ «Бердичівське ВПУ».
    Про інформаційно-комунікаційні компетентності та їх практичне використання на уроках природничих дисциплін в закладах професійної (професійно-технічної) освіти розповіли Пилипчук С.О., викладач Головинського ВПУ нерудних технологій та Змієвська М.В., викладач Пулинського професійного ліцею.
    На розвитку творчих і комунікативних здібностях здобувачів освіти при вивченні предметів природничого циклу зосередили увагу присутніх Іщенко Л.М., викладач ДНЗ "Житомирське вище професійне технологічне училище" та Дукмас В.В., викладач Любарського професійного ліцею.
    Учасники засідання відвідали та обговорили урок з предмета біології на тему: «Мутаційна мінливість. Типи мутацій. Мутагени» (викладач Панькевич І.С.).
    Коберник Ж.П., методист НМК ПТО у Житомирській області, ознайомила членів секції з новими нормативними документами необхідними у роботі педагогів.
    Засідання завершилось відвідуванням музею флори і фауни в Радомишлі.

15 жовтня 2019 року

    15 жовтня 2019 року на базі ЦПТО м. Житомира, в рамках обласної методичної секції старших майстрів пройшов семінар-практикум за темою «Удосконалення професійно-практичної підготовки здобувачів освіти із залученням потенціалу навчально-практичних центрів».


    В роботі семінару брали участь старші майстри 20 закладів П(ПТ)О, адміністрація ЦПТО м. Житомира, представники ПП «Євродом Комфорт».
    Директор ЦПТО м. Житомира Перелигін М.М. презентував присутнім навчально-матеріальну базу та досягнення закладу, заступник директора з НВР Любченко Л.В. – роботу галузевих навчально-практичних центрів.
    Васильчук В.А., директор НМК ПТО висвітлила питання «Про нові нормативно-законодавчі акти у сфері професійної (професійно-технічної) освіти» та «Про підсумки організаційно-методичної діяльності ЗП(ПТ)О у 2018-2019 н.р. щодо забезпечення освітнього процесу та основні завдання на 2019-2020 н.р.».
    З питанням «Про основні аспекти діяльності галузевих НПЦ на базі ЗП(ПТ)О області та використання їх потенціалу при підготовці кваліфікованих робітників» виступили: Недашківська Л.П., методист НМК ПТО, керівник секції, старші майстри Свінціцький С.Т. (БПБЛ), Зубрицький В.О. (ПТУ №4), Федчик В.С. (ГВПУНТ), Домарацька З.М. (ДНЗ «ЦСО м. Житомира»), Гавриченко Л.М. (ЦПТО м.Житомира).
    В майстерні навчально-практичного центру з професії «Монтажник санітарно-технічних систем та устаткування» представники ПП «Євродом Комфорт» провели майстер-клас з використанням новітнього обладнання на тему «Терморезисторне зварювання поліетиленових трубопроводів».
    Учасники секції відвідали та обговорили урок майстра виробничого навчання Харковського М.Г за темою «Нарізання зовнішньої різьби на трубах», ознайомились з навчально-матеріальною базою навчально-практичного центру з професії «Монтажник санітарно-технічних систем та устаткування».

2 жовтня 2019 року

    2 жовтня 2019 року на базі Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області, в рамках обласної методичної секції працівників психологічної служби, пройшов вебінар на тему «Робота психологічної служби закладів професійної (професійно-технічної) освіти з батьками учнів та особами, які їх замінюють».
    У роботі вебінару приймали участь представники з 22 навчальних закладів професійної (професійно-технічної) освіти області.
     Гостями вебінару були: Бадіон Сніжана Володимирівна, фахівець Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Житомирської міської ради, яка виступила з доповіддю на тему «Значущість батьківського виховання у становленні особистості дитини. Особливості співпраці працівників психологічної служби, викладачів з батьками учнів» та Бугира Тетяна Володимирівна, координатор у місті Житомирі Всеукраїнської благодійної організації «АСЕТ», з темою доповіді «Практична допомога сім’ям у процесі виховання підростаючого покоління».
    Активну участь у вебінарі прийняли практичні психологи та соціальні педагоги закладів професійної (професійно-технічної) освіти області, а саме:
- Вдовенко Дарина Олександрівна, практичний психолог ДНЗ «Центр сфери обслуговування м. Житомира». Доповідь на тему «Особливості сімейного консультування працівниками психологічної служби закладів професійної (професійно-технічної) освіти»;
- Калінчук Алла Борисівна, практичний психолог Комунальної соціально-реабілітаційної установи «Житомирське вище професійне училище-інтернат» Житомирської обласної ради. Доповідь на тему «Психолого-педагогічний супровід здобувачів освіти у ЗП(ПТ)О. Участь сім’ї у соціальній адаптації здобувачів освіти із особливими освітніми потребами»;
- Єфименко Людмила Станіславівна, соціальний педагог ДНЗ «Бердичівське вище професійне училище». Доповідь на тему «Психологічна готовність молоді до створення сім’ї»;
- Існюк Віта Сергіївна, соціальний педагог ДНЗ «Олевського професійного ліцею». Доповідь на тему «Психологічна сутність батьківства»;
- Паламарчук Олена Миколаївна, соціальний педагог ДНЗ «Новоград-Волинське вище професійне училище», Василюк Світлана Валеріївна, соціальний педагог Турчинівського професійного ліцею. Доповідь на тему «Психологічні проблеми взаємин батьків і дітей. Особливості соціально-психологічної роботи із особами, які замінюють батьків»;
- Нестеренко Марина Михайлівна, заступник директора з навчально-виховної роботи ОПЛ, презентувала психологічну службу Овруцького професійного ліцею;
- Хом’як Юлія Станіславівна, соціальний педагог ОПЛ, презентувала цикл виховних заходів з тематики секції. Керівник обласної методичної секції працівників психологічної служби Сахневич І.Д. підвела підсумки роботи та зробила оголошення щодо подальшої роботи секції.

1 жовтня 2019 року

«Світ без насильства – творимо разом безпечне освітнє середовище» (до реалізації Проєкту долучилися бібліотекарі ЗП(ПТ)О області)

    Відповідно до плану навчально-методичного кабінету ПТО у Житомирській області 01жовтня 2019 р. на базі професійно-технічного училища №16 м. Коростеня відбулося засідання методичної секції бібліотечних працівників ЗП(ПТ) області.
    Засідання на тему «Роль бібліотеки професійної (професійно-технічної) освіти з профілактики та протидії булінгу» проходило у формі круглого столу.
    У засіданні брала участь Обіход Олена Василівна, спеціаліст міжнародної благодійної організації АСЕТ, яка розповіла про напрями роботи організації. Навела статистичні дані про кількість молоді, яка отримала допомогу. Дала рекомендації про заходи, які протидіють зростанню булінгу серед дітей та підлітків.
    Методист НМК ПТО Чистякова В.П. презентувала проєкт «Світ без насильства – творимо разом безпечне освітнє середовище», в якому розкрила мету, заходи та алгоритм реалізації проекту та відзначила роль бібліотечних працівників у його реалізації.
    Учасники обговорили питання про основні напрямки роботи бібліотеки з профілактики булінгу.
    Досвідом роботи з цього питання поділилась бібліотекар ДНЗ «Бердичівське вище професійне училище» Савчук Валентина Миколаївна.
    Валентина Миколаївна організовує роботу бібліотеки з даного питання за такими напрямками: профілактична робота серед підлітків: анкетування, опитування тощо; просвітницька робота серед педагогічних працівників та учнівської молоді щодо попередження насильства. Застосовує у своїй роботі такі форми як круглий стіл із застосуванням медіа-презентацій, анкетування учнів з метою виявлення проявів насильства, години спілкування на тему «Профілактика булінгу серед підлітків», бесіди з елементами тренінгу. Ці та інші форми роботи бібліотеки сприяють формуванню в учнів громадянської відповідальності за наслідки асоціального життя.
    Ковальчук Л.О, бібліотекар ДНЗ «Олевський професійний ліцей», доповнила виступ Савчук В. М. з даного питання.
    Людмила Олексіївна розповіла, що у роботі бібліотекаря найдоцільнішими вважає: просвітницьку роботу серед учнів спільно з фахівцями соціально-психологічної служби, організацію тематичних бібліотечних виставок, бібліотечних уроків тощо.
    З цікавістю присутні обговорили питання про форми і методи роботи бібліотеки з профілактики і протидії булінгу.
    Сергієнко О.В., заступник начальника відділу право просвітництва Коростенського міського центру правової допомоги провела обговорення проблеми на достатньому емоційному рівні, із вдалим застосуванням ІКТ та елементами тренінгу, прикладами з досвіду роботи.
    Бібліотекар Головинського вищого професійного училища нерудних технологій Бежевець Т.П. шукає нові шляхи взаємодії з учнями. У цьому їй допомагають наступні форми роботи: інформаційні викладки, виставки, повідомлення, інформхвилинки, друкована продукція, бібліоквести з вирішення певних ситуацій, зустрічі запитань і відповідей, бібліотерапевтичні години, бібліотечний десант.
    Мошківська Г.А., бібліотекар Овруцького професійного ліцею, розповіла, як вона проводить різні профілактичні групові заняття з розвитку комунікативних навичок, профілактики асоціальної поведінки з основами правових знань, а також заняття, спрямовані на допомогу в досягненні позитивних життєвих цілей.
    Досвідом роботи з питання «Допомога бібліотекаря класному керівникові в організації виховної діяльності із запобігання булінгу» поділилась бібліотекар Баранівського професійного ліцею Савич Т.В., яка на засіданнях методичного об'єднання класних керівників ліцею проводить аналіз спеціальних тематичних рубрик із проблем насильства, які з’являються в освітянських засобах масової інформації, підготувавши дайджест «Стоп булінг». Разом з класними керівниками практикує проведення виховних годин. У бібліотеці створена виставка інформаційних матеріалів «Булінг – що потрібно знати».
    Слухова Л.К., бібліотекар Житомирського професійного політехнічного ліцею, також організовує роботу з даного питання у тісному контакті із класними керівниками та вихователями, забезпечуючи їх інформаційними матеріалами стосовно теми. У бібліотеці створено куточок «Стоп, булінг», складені інформаційні списки літератури як для учнів, так і для педагогічних працівників.
    Про превентивне виховання, як складової профілактики і протидії булінгу, проінформувала Дяченко О.В., бібліотекар ДНЗ «Новоград-Волинське вище професійне училище». Вона застосовує у своїй роботі форми і методи превентивного виховання починаючи від простіших: виставка, бесіда, гра, екскурсія, де намагається привертати увагу учнів на проблеми, висуває аргументи на користь безпечної поведінки, надає переконливу інформацію про ступені ризику, а в бібліотеці створює ситуації психологічного комфорту й захищеності.
    Питання «Про різновиди та ознаки насильства щодо неповнолітніх та наслідки насильства в учнівському середовищі» не залишили байдужими нікого з присутніх. До обговорення даного питання долучилась бібліотекар Любарського професійного ліцею Трохимчик Орися Мефодіївна, яка розповіла про різновиди та ознаки насильства, охарактеризувавши їх. Спільно з педагогічним колективом доносить думку до здобувачів профтехосвіти, що насильство, цькування, дискримінація за будь-якою ознакою в закладі є неприйнятними. Вихованню у здобувачів освіти людяності, відповідальності, любові до ближнього, поваги до гідності іншої людини, свідомого ставлення до своїх прав та обов’язків сприяють тематичні розкладки «СТОП насильству!», усний журнал «Ти особливий – цінуй своє життя», книжкова виставка «Складний і чудовий цей світ підлітковий», дебати «Що я знаю про насилля», круглий стіл «Насильство в сім′ї – міф чи реальність».
    Усач Алла Янівна, бібліотекар професійно-технічного училища №4 доповнила колегу про те, що у закладі освіти вирішальна роль у боротьбі з насильством належить педагогічним працівникам, проте впоратися з цією проблемою вони зможуть лише за підтримки керівництва, батьків, представників місцевих органів влади та громадських організацій.
    Досвідом роботи з питання «Формування ненасильницьких моделей поведінки серед учнівської молоді засобами роботи бібліотеки» поділилась бібліотекар ДНЗ «Житомирське вище професійне технологічне училище» Музичук Лідія Олексіївна, яка застосовує у своїй роботі форми попередження асоціальних проявів поведінки: демонстрація фільмів, відео роликів з їх подальшим обговоренням, участь у заходах проведення Всесвітньої акції «16 днів проти насилля» тощо. Саме завдяки таким заходам здобувачі освіти можуть поглибити знання про права людини, про насильство та його види, сформувати навички правомірної поведінки. А найефективнішою формою роботи Лідія Олексіївна вважає, насамперед, власний приклад толерантної поведінки.
    Продовжила розмову колеги з вищезазначеного питання бібліотекар ДПТНЗ «Радомишльський професійний ліцей» Хитриченко Л.Г., яка з метою розкриття даної теми використовує наочні форми популяризації книги, презентації книг «Захист прав дітей та попередження психологічного насильства» та «Як захистити свої права», проводить рольові ігри «Право і мораль», обговорення відеофільмів, зустрічі з працівникам соціальної служби сім'ї, дітей та молоді.
    Учасники засідання відвідали виховний захід, проведений бібліотекарем Костюченко В.В. відповідно до теми круглого столу – година спілкування «Людина починається з добра». Захід проведено з використанням відеороликів, фрагментів фільмів, а заступник начальника відділу право просвітництва міського центру правової допомоги Сергієнко О.В. провела з учнями гру «Два яблука». Підсумки роботи методичної секції бібліотечних працівників ЗП(ПТ)О області підвели методист Чистякова В.П. та керівник секції Шелещук С.В.

25 вересня 2019 року

    25 вересня 2019 року на базі Навчально-методичного кабінету ПТО у Житомирській області відбулося засідання обласної секції заступників директорів з навчально-виховної роботи ЗП(ПТ)О області. У рамках роботи круглого столу на тему «Презентація обласного проекту «Світ без насильства – творимо разом безпечне освітнє середовище» розглядались питання спрямовані на удосконалення практики роботи закладів освіти з питань запобігання та протидії булінгу в освітньому середовищі.
    У своєму виступі, кандидат психологічних наук, викладач кафедри психології КЗ «Житомирського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти» Житомирської обласної ради, Вознюк Олена Миколаївна висвітлила питання «Булінг як соціально-педагогічна проблема. Сутність та ключові ознаки. Жертви й ініціатори булінгу».


    Радушинська Наталія Вацлавівна, заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Житомирській області, змістовно розкрила питання «Організація протидії та попередження булінгу (цькуванню) в закладі освіти». ЇЇ виступ доповнила координатор в м. Житомирі ВБО «АСЕТ» Бугира Тетяна Володимирівна.
    Про адміністративну та кримінальну відповідальність громадян (в тому числі педагогів) за правопорушення, що мають ознаки булінгу) розповіла інспектор підрозділу ювенальної превенції ГУ Національної поліції у Житомирській області Гонгало Ірина Валеріївна.
    Ткачук Ірина Миколаївна, методист НМК ПТО ознайомила учасників засідання з основними завданнями обласного проекту «Світ без насильства – творимо разом безпечне освітнє середовище». Вона акцентувала увагу на плані заходів щодо його реалізації.
    Своїм досвідом щодо ефективної реалізації проекту поділилась заступник директора з навчально-виховної роботи ДНЗ «Центру легкої промисловості та побутового обслуговування м. Житомира» Гурінович Олена Миколаївна. Вона ознайомила присутніх та надала важливі та необхідні рекомендації по питанню «Механізм взаємодії учасників освітнього процесу в разі виявлення випадку жорстокого поводження з неповнолітніми». Заступник директора з НВР Любарського професійного ліцею Гевлич Віктор Петрович висвітив питання «Реалізація заходів щодо попередження насильницької моделі поведінки, випадків булінгу серед учасників освітнього процесу». «Практичні поради педагогічним працівникам щодо здійснення аналізу колективних переглядів відеофільмів «Стоп булінг!» з подальшим їх обговоренням надала керівник секції заступник директора з НВР ДНЗ «Бердичівське вище професійне училище» Артеменко Світлана Миколаївна.

19 вересня 2019 року

    19.09.19р. в НМК ПТО у Житомирській області відбулося засідання обласної методичної секції методистів ПТНЗ. Секція проходила у формі ділової зустрічі на якій розглядалися актуальні питання:
- ознайомлення зі змінами в нормативно-законодавчій базі, Васильчук В А., директор НМК ПТО;
- сучасні вимоги до планування методичної роботи, Свищ Л.М., методист ДНЗ "ЦСО" м.Житомира; Канюка Л.Ф., методист ДНЗ "МПЛ";
- методичний супровід діяльності педпрацівників ЗПО в індивідуальному професійному вдосконаленні, Осипчук О.В., методист ДНЗ "БВПУ", Бичківська О.В., методист ДПТНЗ "РПЛ";
- участь методичних служб у забезпеченні якості підготовки кваліфікованих робітників, Васильчук Т.П, методист ГВПУНТ, Івановська Л.В., методист ПТУ 4 м. Бердичева, Пешко Т.В., методист ОПЛ.
Керівник секції Теслюк Н.І. ознайомила колег з планом робити секції на навчальний рік.

19 вересня 2019 року


    19 вересня 2019 року відбулася обласна методична секція викладачів предметів гуманітарної підготовки за темою «Якісна підготовка викладачів предметів гуманітарного циклу – запорука реалізації завдань сучасної мовної освіти, інтеграції української освіти в європейський контекст».
    Засідання проходило одночасно на базі БПБЛ та ДНЗ «ЦСО м.Житомира» у формі методичної сесії.
    На базі БПБЛ працювали викладачі української мови та літератури, на базі ДНЗ «ЦСО м. Житомира» - викладачі іноземної мови.
    Робота розпочалася з нормативного путівника – опрацювання документів МОН України щодо викладання предметів гуманітарної підготовки у 2019/2020 навчальному році. Доповідачі Яценюк Г.В. ( БПБЛ) та Чернова З.Ф. (ДНЗ «ЦСО м.Житомира») довели до відома учасників секції методичні рекомендації, перелік навчальної літератури, провели практикум з особливостей календарно-тематичного планування предметів гуманітарного циклу. Викладачі ДНЗ «ЦСО м.Житомира» презентували нові підручники з англійської мови, рекомендовані МОН України.

    Велика увага була приділена новому Українському правопису, який вступив в дію 3 червня 2019 року. У своєму виступі Блізніченко Ю.О. (ДНЗ «БВПУ»), вказала на причини, необхідність та актуальність внесення змін до «Українського правопису».
    Литвинець Н.М. (ДНЗ «НВВПУ»), зробила детальний порівняльний аналіз попередньої та нової редакцій «Українського правопису».
    В ході комунікативної перерви-гри «Знайди помилку», організованої керівником секції Яценюк Г.В., викладачі предметів гуманітарного циклу навчилися з допомогою телефону користуватися програмою LearningApps.org.
Цікавим, змістовно насиченим було практичне групове заняття серед викладачів іноземної мови: моделювання уроку засвоєння нових знань за контентом підручника 11 класу. Учасники секції продемонстрували креативність у підборі завдань на кожен етап уроку відповідно до його типу.
    Досвідом використання інноваційних методів активізації здобувачів освіти на заняттях англійської мови поділилась Маліцька Н.М. (ДПТНЗ «РПЛ»).
    Про перспективи викладання іноземної мови з урахуванням професійного спрямування та використання професійно спрямованих завдань розповіла КозубенкоЮ.С., (ОПЛ). Дискурс щодо формування словника професійної лексики продовжила Шевчук Т.О. ( ЖППЛ).    Приємною та незабутньою стала зустріч викладачів іноземної мови з Метью Фейхе, волонтером Корпусу Миру. Живе спілкування англійською мовою, обмін досвідом щодо навчання та виховання підлітків сприяли розвитку комунікативної компетентності педагогів.
Жваве обговорення серед присутніх викликали виступи Климчук А.В. (ЦПТО) та Мішиної Т.В. (ОПЛ) з проблем підготовки здобувачів освіти до державної підсумкової атестації у формі ЗНО, мотивації до навчання та участі у ЗНО.

12 вересня 2019 року


    12 вересня 2019 року на базі КЗ «Житомирський краєзнавчий музей» відбулося засідання методичної секції викладачів суспільних дисциплін.
    Про перспективи розвитку музейного закладу, зростання колекцій експонатів, впровадження сучасних музейних технологій розповіла Каплун Ю.В., заступник директора музею.
    Ковальчук Т.О., методист НМК ПТО, підвела підсумки педагогічних здобутків викладачів у 2018/2019 н.р., зосередила увагу присутніх на питаннях сучасних підходів до викладання суспільних дисциплін, підвищенні результативності навчання.

<

    Широка дискусія розгорнулась навколо проблеми «Як подолати шлях від оновлення змісту до нової історичної освіти».
    Нормативний путівник для викладачів суспільних дисциплін, а саме: відповідне розпорядження Кабінету Міністрів України щодо проведення у 2019 році Всеукраїнського тижня права, листи МОН України про методичні рекомендації щодо викладання предметів суспільствознавчого напряму, переліки навчальної літератури, національно-патріотичне виховання здобувачів освіти озвучила, проаналізувала та надала конкретні методичні поради керівник секції Комісарчук О.А.
    Власним досвідом створення позитивної мотивації в процесі вивчення історії поділилися викладачі ОПЛ - Бондарчук Н.В., ППЛ – Іщенко О.А.
    Питання інтеграції соціально-гуманітарних знань, забезпечення мінімальної функціональної громадянської освіченості здобувача освіти висвітлили викладачі Григорчук І.О. ( БПЛ) та Коваленко С.В.( ДНЗ «МПЛ»).


    Завідувачем історичного відділу краєзнавчого музею Родічевою О.В. було проведено два історичні уроки: «Наш край у добу УНР», «Житомирщина в період ІІ світової війни». Присутні з великою зацікавленістю сприймали нові факти історії, включалися в бесіду з науковим працівником музею.

10 вересня 2019 року


    10 вересня 2018 року на базі Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області відбулося засідання обласної методичної секції заступників директорів з навчальної та навчально-виробничої роботи. Засідання проводилось у формі навчально-практичного семінару.
    Відкрила семінар директор НМК ПТО у Житомирській області Васильчук В.А. з інформацією «Про підсумки організаційно-методичної діяльності закладів професійної (професійно-технічної) освіти у 2018-2019 навчальному році та пріоритетні завдання на новий навчальний рік». Увага присутніх була зосереджена на питаннях особливостей організації та проведення професійної підготовки здобувачів освіти з елементами дуальної системи, за індивідуальними навчальними планами. Підведено підсумки роботи творчих груп при НМК ПТО по розробці нових СП(ПТ)О, електронних засобів навчального призначення. Проаналізовано стан впровадження інноваційних педагогічних технологій, дослідно-експериментальної роботи, участі в роботі Малої академії наук, функціонування галузевих навчально-практичних центрів при ЗП(ПТ)О, видавничої діяльності, участь у конкурсах професійної майстерності, учнівських олімпіадах. Поставлені пріоритетні завдання на новий навчальний рік.
    Начальник відділу з питань професійно-технічної та вищої освіти управління освіти і науки Житомирської облдержадміністрації Осипович Н.Є. проаналізувала стан виконання ЗП(ПТ)О регіонального замовлення на підготовку кваліфікованих робітників у 2019 році та поділилася прогнозами на 2020 рік.
    Інформацією щодо зміни законодавства України з питань організації інклюзивного навчання у закладах професійної (професійно-технічної) освіти з учасниками семінару поділилася методист НМК ПТО у Житомирській області Роспотнюк Г.В. Вона зосередила увагу присутніх також на питаннях посилення відповідальності за дотриманням законодавства України про працю.
    На навчально-практичному семінарі працювала Інформаційна трибуна «Готуємося до нового навчального року». Заступник директора Житомирського вищого професійного технологічного училища Гнатюк Ю.Ю ознайомила присутніх з основними нормативно-правовими документами при підготовці закладу П(ПТ)О до нового 2019-2020 навчального року.
    Методист НМК ПТО у Житомирській області Баранівська Л.Й. оголосила результати державної підсумкової атестації у формі ЗНО здобувачів професійної освіти у 2019 році.
    Методист НМК ПТО у Житомирській області Колчик О.Г. зосередила увагу учасників семінару на особливостях розробки, оформлення та реалізації робочих навчальних планів у 2019-2020 навчальному році.
    Членами секції розглянуто та погоджено план роботи секції на 2019-2020 навчальний рік.
    В рамках практичної частини семінару надано консультації щодо особливостей розробки та оформлення робочих навчальних планів у 2019-2020 навчальному році, складання відомостей педагогічного навантаження.

5 вересня 2019 року


    5 вересня 2019 року на базі НМК ПТО у Житомирській області у рамках обласної методичної секції психологічної служби області пройшла семінар-нарада на тему «Зміст та напрямки діяльності психологічної служби закладів професійної (професійно-технічної) освіти у 2019-2020 н.р.». У роботі засідання взяли участь 25 представників професійно-технічних навчальних закладів області.
    Для участі у заході було запрошено Любов Антонівну Кльоц, доцента кафедри психології комунального закладу «Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Житомирської обласної ради.
    На початку заходу Присяжнюк В.Ю., соціальний педагог Центру ПТО м. Житомира, проаналізувала діяльність психологічної служби ПТНЗ області у 2018/2019 н.р., зосередивши увагу присутніх на досягненнях практичних психологів та соціальних педагогів. Зокрема, вона відзначила, що серед переможців обласного етапу Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів і соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» п’ятеро лауреатів було з числа працівників психологічної служби ПТНЗ.
    Через обставини, пов’язані зі змінами в професійній сфері, Валентина Юріївна Присяжнюк повідомила про неможливість продовження своєї діяльності як голови методичної секції працівників психологічної служби закладів ПТО області. Наступницею Валентини Юріївни одноголосно було обрано Олесю Францівну Яворську, соціального педагога Житомирського професійного політехнічного ліцею.
    Кльоц Л.А., доцент кафедри психології КЗ ЖОІППО Житомирської обласної ради, ознайомила учасників засідання із нормативно-правовими документами психологічної служби, зокрема з листом МОН України № 1/9-462 від 18.07.2019 р. «Про пріоритетні напрямки роботи психологічної служби у системі освіти на 2019/2020 н.р.» та листом МОН України № 1/9-477 від 24.07.2019 р. До обговорення цього питання активно долучилися всі учасники семінару.
    Методист НМК ПТО у Житомирській області Сахневич І.Д. розповіла присутнім про шляхи оптимізації соціальної адаптації здобувачів освіти із особливими освітніми потребами та про психолого-педагогічний супровід здобувачів освіти у ЗП(ПТ)О. Ірина Дем’янівна ознайомила учасників заходу з листом МОН України № 1/9-498 від 05.08.2019 р. «Методичні рекомендації щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами в закладах освіти в 2019/2020 н.р.» та постановою КМУ від 10.07.2019 р. № 636 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах професійної (професійно-технічної) освіти».
    З метою підвищення професійного рівня і розвитку творчого потенціалу фахівців психологічної служби учасникам заходу було запропоновано долучитися до участі у Всеукраїнському конкурсі авторських програм практичних психологів та соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» у номінації «Корекційно-розвиткові програми».

16 травня 2019 року


    30 травня 2019 року на базі Любарського професійного ліцею відбулося засідання круглого столу за участі старших майстрів з 21 закладу П(ПТ)О області на тему «Співпраця закладу професійної (професійно-технічної) освіти із соціальними партнерами щодо формування ринку освітніх послуг у регіоні».
    Гнатишин В.В., директор ліцею, презентував присутнім навчально-матеріальну базу та здобутки закладу.
    Васильчук В.А., директор НМК ПТО у Житомирській області висвітлила питання формування закладами П(ПТ)О освітньої пропозиції з використанням інформаційної системи регіонального ринку праці.
    Про співпрацю закладу П(ПТ)О із соціальними партнерами, як запорукою відновлення робітничого потенціалу регіону, розповів Турук Г.А., старший майстер ЛПЛ.
    Радіонова О.І., провідний фахівець з профорієнтації Любарської районної філії Житомирського ОЦЗ, ознайомила присутніх з основними напрямками організації професійного навчання дорослого населення та безробітних, як пріоритету співпраці ЗП(ПТ)О та служби зайнятості.
    Учасник зібрання ознайомилися з сучасною с/г технікою на базі ТОВ «Хмільницьке» – соціального партнера ліцею, за участі якого буде з вересня місяця упроваджуватись елементи дуальної форми навчання з професії «Тракторист-машиніст с/г виробництва; Слюсар з ремонту с/г машин та устаткування».

16 травня 2019 року    16 травня 2019 року на базі ДНЗ «Турчинівський професійний ліцей» відбулося засідання обласної методичної секції заступників директорів з навчально-виховної роботи ЗП(ПТ)О. На розгляд було винесено тему «Здоров’я і безпека учасників освітнього процесу». Засідання пройшло у формі педагогічного тренінгу, в якому взяли участь 19 заступників.
    Інформацію про Концепцію програми «Психічне здоров’я учасників освітнього процесу. Концепція програми охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 р. Проект національного плану дій щодо психічного здоров’я в Україні», підготувала заступниця директора з НВР ЖППЛ Горай О.І.
    Зокрема, вона зазначила, що проблема збереження здоров’я та психологічного комфорту педагогів є соціально значимою і актуальною, тому що психологічний стан педагогів має прямий вплив і на психологічне здоров’я та комфорт учнів, і на ефективність освітнього процесу та професійну діяльність загалом. Професійна діяльність, в основі якої лежать міжособистісна комунікація і велика кількість соціальних контактів, може призвести до порушення психічного здоров’я та зниження її якості.
    Оксана Іванівна представила до уваги присутніх перелік основних компонентів проблематики в царині охорони психічного здоров’я в Україні. З питанням «Методи для коригування психологічної поведінки та правопорушень а також алгоритм роботи з учнівською молоддю, яка потребує підвищеної педагогічної уваги» виступили заступники директора з НВР ДНЗ «ЦЛППОН» О.М.Гурінович та ДНЗ «ОПЛ» О.Б.Фоміна. На їхній погляд, адміністрації навчального закладу необхідно працювати над тим, аби всі члени педагогічного колективу правильно розуміли свої завдання та відповідальність як вихователів. Зокрема, важливим моментом у поліпшенні стосунків між педагогами й учнями є забезпечення тактовного, доброзичливого ставлення викладачів до тих учнів, з якими їм важко працювати.
    Профілактичною студією «Забезпеч собі безпеку: психологічні нюанси» зацікавила присутніх заступник директора з НВР ДНЗ «БВПУ» С.М.Артеменко. Вона, зокрема, розповіла про ціннісно-смисловий рівень регуляції психофізіологічних станів та нагадала про необхідність свідомого застосування технік позитивізації та декатастрофізації.
    Під час розгляду наступного питання думками про психологічну підтримку інновацій особистості учнів із підвищеним рівнем агресивності з присутніми поділилася заступниця директора з НВР ДНЗ «ЖВПТУ» Мельниченко Л.В. Підсумком її виступу стало наступне узагальнення: інновацію можна розуміти як ефект культуротворчої активності людини, витвір людської праці, зміни в соціальній поведінці людей та програму розвитку особистості.
    В умовах переходу до освіти інноваційного особисто-орієнтованого типу, творчий процес ототожнюється з інвенційно-інноваційними, адаптаційними процесами, які мають місце в інноваційних формах соціальної поведінки та саморозвитку.
    Заступниця директора з НВР ЦПТО м. Житомира Н.Р.Чайкіна влаштувала присутнім огляд особливостей арт-терапії як зцілення мистецтвом. Вона розповіла колегам про завдання арт-терапії, її основні види та функції.
    Головою секції, Горай О.І.. було підведено підсумки роботи методичної секції бібліотечних працівників ЗП(ПТ)О області у цьому навчальному році та обговорено питання, які цікавлять заступників директорів з навчально-виховної роботи, для включення до плану роботи методсекції наступного навчального року.

16 травня 2019 року

Обласна методична секція методистів, голів методичних комісій ПТНЗ    16 травня 2019 року директор НМК ПТО у Житомирській області Васильчук В.А. зібрала методистів ЗП(ПТ)О на підсумкове засідання, яке проходило на базі ДПТНЗ «Радомишльській професійний ліцей». На секції були присутні методисти з 22 ЗП(ПТ)О області. Учасників засідання привітала директор ДПТНЗ «РПЛ» Затолюк Л.Й., яка познайомила присутніх з навчально-матеріальною базою навчального закладу та презентувала роботу «Центру кар’єри». Центр ефективно працює в напрямку працевлаштування, співпраці з роботодавцями та Центром зайнятості.
    Методист ДПТНЗ «РПЛ» Бичківська О.В., спільно з головами МК (Маліцька Н.М., Кондратенко К.В., Дучінська Н.В., Голумбйовський І.С.) розповіли про використання інноваційних підходів в здійсненні методичної роботи.
    На секції розглянули питання «Дослідно-експериментальна діяльність колективу закладу» (Кокуца В.В, методист ЦПТО м.Житомира; Осипчук О.В., методист БВПУ).
    Керівник секції Теслюк Н.І. презентувала збірку на допомогу методисту: «Документація в роботі методиста від А до Я», над якою працювала творча група упродовж навчального року, провела анкетування щодо підсумків роботи та надання пропозицій до плану на новий навчальний рік. Методист Бичківська О.В. провела презентацію «Центру кар’єри» та поділилася досвідом роботи з упровадження сучасних підходів до проведення профорієнтаційної роботи. Учасники секції відвідали організований під центр кабінет, ознайомилися з нормативним і методичним забезпеченням та взяли участь в тренінгу «Професійна кар’єра», який провів представник міського Центру зайнятості.
    Для учасників засідання адміністрація ліцею організувала екскурсію в історико-культурний комплекс «Радомисль». Секція була організована на високому методичному рівні та насичена різними формами роботи, проходила продуктивно та креативно. Дякуємо організаторам за їх професіоналізм!

14 травня 2019 року

    14 травня 2019 року на базі Бердичівського професійного будівельного ліцею відбулося засідання обласної методичної секції заступників директорів з навчально-виробничої роботи. Засідання проводилось у формі навчально-практичного семінару.
    Відкрила семінар методист навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Житомирській області Колчик О.Г., яка зосередила увагу учасників семінару на:
- окремих питаннях розробки РНП за стандартами професійної (професійно-технічної) освіти на основі компетентнісного підходу;
- особливостях організації освітнього процесу у 2019-2020 н.р., запровадженні нових стандартів П(ПТ)О.
    З питанням «Положення про професійне (професійно-технічне) навчання на основі модульної технології (в редакції від 31.01.2018)» перед учасниками семінару виступила директор НМК ПТО у Житомирській області Васильчук В.А.
    Питання щодо Контрольно – аналітичної діяльності - як необхідного компоненту системи роботи заступника директора закладу професійної (професійно-технічної) освіти з НВР, алгоритму здійснення контролю в закладах професійної (професійно-технічної) освіти при впровадженні стандартів нового покоління розкрили Суханіцький В.П. – заступник директора ЛПЛ, керівник секції та Нікончук Ф.М. – заступник директора ЖППЛ.
    Власним досвідом щодо:
- Особливостей застосування форм та методів контролю за ходом освітнього процесу в закладах професійної (професійно-технічної) освіти при впровадженні стандартів, заснованих на компетентностях;
- Моніторингу якості освітнього процесу та його ролі в реалізації контрольної функції;
- Інноваційних технологій, які запроваджуються в різних формах внутрішнього контролю поділилися:
- Тарасюк С.М. - заступник директора ПТУ № 4 м. Бердичева;
- Новак В.А. - заступник директора БПЛ;
- Лічаченко Г.П. - заступник директора КПАЛ;
- Гурінчук С.В. - заступник директора ОПЛ;
- Мохорт С.С. – в.о. директора ПТУ № 12 м. Бердичева.
    Широка дискусія розгорнулася навколо питання оптимізації заповнення додатків до дипломів у відповідності до робочих навчальних планів.
    Шеренговський В.С. – в.о. директора БПБЛ провів відкритий захід: Інструктивно – методичну нараду педагогічних працівників БПБЛ з питань контролю за освітнім процесом при впровадженні стандартів, заснованих на компетентностях.
    Члени секції вирішили: взяти до уваги та використовувати в освітньому процесі всі матеріали, представлені учасниками семінару.

14 травня 2019 року

    Відповідно до плану навчально-методичного кабінету ПТО у Житомирській області 14 травня 2019 р. на базі Державного професійно-технічного навчального закладу «Радомишльський професійний ліцей» відбулося засідання методичної секції бібліотечних працівників ЗП(ПТ)О області.

    Засідання на тему «Бібліотека як ресурсний центр сприяння організації освітнього простору здобувачів професійно-технічної освіти» проходило у формі генерації бібліотечних ідей.
    Із вступним словом, про важливість ролі бібліотеки в організації освітнього простору здобувачів професійно-технічної освіти, до учасників зібрання звернулась методист НМК ПТО Чистякова В.П.
    Присутні на засіданні обговорили питання, щодо нових шляхів популяризації бібліотечних ресурсів для розповсюдження знань.
    Досвідом роботи з цього питання поділилася бібліотекар Коростишівського професійного аграрного ліцею Бондаренко Л.О. Вона розповіла, що бібліотека активно впроваджує в свою діяльність інформаційні технології, шукаючи нові шляхи популяризації бібліотечних ресурсів – це нові форми книжкової виставки: виставка-вікторина, виставка однієї книги, віртуальна виставка; створення буктрейлерів. Допомагає привернути увагу користувачів до бібліотечних ресурсів і така форма роботи як буккросинг.
    Підтримала колегу, про важливість даного питання, бібліотекар професійно-технічного училища №4 м.Бердичева, яка вважає, що перед бібліотеками сьогодні постають нові виклики – як не втратити користувачів та надавати послуги, які будуть затребуваними.
    Сьогодні завдання бібліотеки – дати найповнішу інформацію користувачу. А в якому вигляді, – чи це в книзі, чи це на якихось інших носіях, чи користувач сам знайде для себе інформацію за допомогою засобів Інтернету, на думку Алли Янівни, – вибирати самому читачеві. Головне, щоб користувач знав, що саме в бібліотеці можна отримати інформацію.
    З цікавістю присутні обговорили питання про роль бібліотеки у формуванні пізнавальної активності учнів та розвитку інтересу до знань.
    Бібліотекар Житомирського професійного політехнічного ліцею Слухова Л.К. переконана, що одним із багатьох важливих завдань, які ставляться перед бібліотекарем – залучити учня до читання, викликавши природну зацікавленість і потребу у читанні. Адже читання – це одне із основних джерел знань та базис для розвитку особистості. Бібліотека наповнена навчальними виданнями, які дають змогу зрозуміти та пізнати оточуючий світ. Людмила Кирилівна, застосовуючи різноманітні форми роботи, формує у своїх читачів пізнавальну активність та розвиває інтерес до знань.
    Досвідом роботи з питання «Бібліотека – ресурсний центр сприяння організації освітнього простору здобувачів професійно-технічної освіти» поділилася бібліотекар Державного навчального закладу «Малинський професійний ліцей» Левченко Н.П., яка зазначила про те, що бібліотека закладу освіти здійснює повноцінне інформаційне та методичне забезпечення освітнього процесу. Також бібліотека має на меті накопичувати та зберігати інформацію: не тільки традиційні документи, а й в електронному вигляді, використовуючи сучасні інформаційні технології.
    Про своє бачення зазначеного вище питання, розповіла бібліотекар Турчинівського професійного ліцею Зоріна Л.І. Вона у своїй роботі намагається зробити, потрібну користувачам інформацію, максимально доступною і в повному обсязі цьому сприяють крім давно відомих книг, довідкових матеріалів – сучасні потужні інформаційні системи, які доносять аудіо та відео інформацію, інформацію в електронному вигляді – швидко, якісно і в потрібному обсязі.
    Присутні на засіданні долучилися до питання «Використання художньої літератури у вихованні учнівської молоді». Про свої напрацювання з даного питання розповіла бібліотекар Пулинського професійного ліцею Опанащук А.Г., яка головним завданням у своїй діяльності ставить правильну організацію виховного процесу на основі вивчення й розвитку здібностей учнівської молоді, створення умов для вільного розвитку особистості.
    Про роботу з підвищення ефективності професійного росту бібліотекаря шляхом вивчення досвіду обслуговування користувачів та використання ресурсів бібліотеки, поділилась з присутніми бібліотекар Головинського вищого професійного училища нерудних технологій Бежевець Т.П., яка наголосила на тому, що при швидкому темпі впровадження інноваційних та інформаційних технологій в освіті, робота бібліотеки також піднімається на значно вищий рівень. В бібліотеці створено своєрідну «електронну скриньку». В ній вміщено матеріали, які доповнюють інформаційні потреби здобувачів освіти для сприяння організації освітнього простору. Створені папки окремих загальноосвітніх предметів, де вміщено аудіо книги, відео матеріали, презентації, матеріали, які користуються попитом у користувачів і є у вільному доступі.
    Бібліотекар «Житомирське вище професійне училище-інтернат» Ягоджинська С.В. вважає, щоб досягнути професійного зросту бібліотекарю, в умовах сьогодення, потрібно застосовувати нові форми роботи, а також формування професійної компетенції. процес безперервний – це і курси підвищення кваліфікації, і проведення окремого методичного заходу, і колективні та індивідуальні форми методичної роботи, а саме: семінари, творчі групи, обмін досвідом, співпраця з бібліопортнерами, самоосвітня діяльність, тощо. У своїй роботі намагається проявляти творчість та інноваційний підхід.
    Учасниками семінару було розглянуто і питання про можливості бібліотеки з формування традиційних та нетрадиційних бібліотечних послуг. Бібліотекар ДНЗ «Житомирське вище професійне технологічне училище» Шиманська К.М., яка зазначила, щоб іти в ногу з часом потрібно переглянути традиційні послуги бібліотеки та впроваджувати в практичну діяльність нові нетрадиційні продукти та послуги. У бібліотеці закладу освіти актуальні електронно-бібліотечні послуги користувачам, які забезпечують їм можливість отримувати інформацію, знання й ресурси незалежно від місця перебування. Також користувачам пропонуються нові послуги, такі як: Інтернет-огляд, віртуальна подорож, слайд-зустріч, відео екскурс з різних тем, інформаційне сафарі, тощо. Таким чином, кожен відвідувач бібліотеки може не лише задовольнити свої інформаційні запити, але й цікаво провести свій час, знайти нових друзів, цікавих співрозмовників та відпочити в колі однодумців.
    Важливою є і роль бібліотеки як центра втілення нового, незнаного, креативного.
    Бібліотекар ДНЗ «Центр сфери обслуговування м. Житомира» Шелещук С.В. зазначила, що сучасна бібліотека – це не лише читання, це центр розвитку та цікавого часопроведення із залученням інтерактивних технологій. Тож перед бібліотекою гостро постає питання, як перетворити її у заклад, невимушена атмосфера якого, сприяла б залученню учнів до читання, розвитку їх творчих здібностей. Звичайно, поряд із активним пошуком нових шляхів популяризації бібліотечних ресурсів та запровадження інтерактивних методик роботи з користувачами, продовжує застосовувати традиційні бібліотечні форми обслуговування читачів та нові форми роботи: бібліотечний уік-енд; практичні заняття з елементами тренінгу; створення фото зон з книжковими інсталяціями, бібліо-експрес урок; тощо. Запровадження нових форм у роботу бібліотеки позитивно впливає не тільки на стосунки між бібліотекарем та читачем, але й дозволяє творчо презентувати фонд бібліотеки.

    Учасники засідання секції відвідали виховний захід, етнографічний діліжанс «Радомишль. Легенди мого краю», який уміло підготувала бібліотекар Хитриченко Л.Г.
    Головою секції, Шелещук С.В., було підведено підсумки роботи методичної секції бібліотечних працівників ЗП(ПТ)О області у цьому навчальному році та обговорено питання, які цікавлять бібліотекарів, для включення до плану наступного навчального року.

Архів

Весна 2019

Зима 2018-2019

Осінь 2018